Снимка: архив, Булфото

ДПС се готви за предсрочни избори наесен, ако управляващите се провалят на евроизборите. Това обяви Алиосман Имамов, зам.-шеф на движението и на парламента, пише "Стандарт". "Мисля, че до изборите ще продължим да подкрепяме това правителство, а след това - ще бъде въпрос на резултати от изборите. Резултатите ще предизвикат коренна промяна в политическата ситуация", категоричен бе Имамов. Той заяви, че "интерпретациите за сближаване между ДПС и ГЕРБ са силно преувеличени.

"Президентът унищожава институциите, може да има и импийчмънт", казва в интервю за "24 часа" Татяна Буруджиева, депутат от "Коалиция за България". "Няма да влизаме в политическите игри на ГЕРБ и президента. Няма да подкрепим промените на ГЕРБ в Изборния кодекс, защото легитимират действията на Росен Плевнелиев", заявява Буруджиева. БСП внася жалба в Конституционния съд (КС) за указа на президента, с който той разпредели партийната квота в ЦИК. При решение на КС, което показва, че президентът е нарушил върховенството на закона, възможно е да се стигне до искане на импийчмънт, допуска Буруджиева. "Огромният ни проблем с настоящия президент е, че той унищожава институции, включително и самото президентство. Той прави опит да дискредитира всички институции, може да има и такава интерпретация на неговия указ - като нарушение на принципа на парламентарната държава", смята Буруджиева.

"Българската почва е подходяща за национализъм", коментира "Сега". Следващият месец се навършват 9 години от създаването на "Атака". Волен Сидеров се настани в националистическата ниша - тя зееше празна и сама го покани. Партията е парламентарно представена в три поредни мандата, партнира на две правителства (година при ГЕРБ и сега), а самият Сидеров стигна до президентски балотаж срещу Георги Първанов. Почва за национализъм, такъв, какъвто го представя Сидеров, все повече ще има. Европа е под въпрос, настроения срещу ЕС заливат всички страни, едни общества са недоволни от брюкселската командно-административна машина, други - от мигрантите, трети се превиват под темповете на застаряване. Старият континент все повече ще е националистически. Рисковете пред "Атака" са свързани най-вече с НФСБ, която бе близо до парламентарен пробив миналата година и ако го осъществи на следващите избори, е възможно да поеме лидерството в националистическия сектор. Но Сидеров е добър актьор, няма да се даде лесно.

"Административен Франкенщайн", коментира "Труд". На хоризонта се задава поредната административна реформа. Управляващите планират сливането на Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите в мегаструктура. Целта е новото ведомство да е по-силно и ефективно. От една страна, има логика, тъй като и двете комисии следят за нерегламентирани бизнес практики. От друга страна, може да се роди административен Франкенщайн, който да работи още по-бавно и неефективно. Огромната структура по правило се управлява по-трудно, а отговорностите по-лесно се размиват. Освен това практиката показва, че докато реформата се осъществява, работата спира тотално.

"Кога полицията трябва да пипа здраво", коментира в "24 часа" проф. Иван Т. Тодоров, юрист. Той посочва, че над 90% от нахлуванията в жилища с цел задържане са абсолютно излишни. С тях се цели основно пиар ефект, че полицията работи. Специализираният отряд за борба с тероризма не следва да се използва в показни акции, в които употребата му е несъразмерна с обществената опасност на преследваното престъпление или извършител, а единствено съгласно неговата строго специализирана компетентност - противодействие на терористични действия, защита на стратегически и особено важни обекти, предотвратяване и пресичане на тежки престъпления. Използването на отряда за други цели не е въпрос на простима грешка, а на незаконосъобразно действие.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase