Снимка: Bulgaria On Air

Емигрантите имат огромно влияние върху българската икономика, каза в сутрешния блок на Bulgaria On Air Росен Иванов, който беше председател на Държавната агенция за българите в чужбина.

Когато говорим за това обаче, трябва да разглеждаме въпроса от всички страни. Преди всичко една голяма част - не по-малко от 70% от трудоспособните емигранти – са напуснали страната по икономически причини.

От друга страна обаче, те внасят в родината си между 1 и 2 млрд. евро на година, според различни изследвания. Според БНБ сумите са около 800 млн. евро. Но тези постъпления не бива да се разглеждат отделно от европейската статистика, според която емиграцията води до спад на брутния вътрешен продукт на България с малко над 5%, обясни Иванов.

Той добави, че има примери как цели държави се издържат от емигрантските диаспори - общностите от бивша Югославия, Косово, Гърция. „Емигрантите са помогнали много за развитието на тези страни. Затова е изключително важно да работим с българите, където и да са по света“, допълни експертът.

Той призова да бъде създадено Министерство на българите в чужбина и да има вицепремиер, който да отговаря за сънародниците ни зад граница.

„Не може над 3 млн. българи по света, което е една трета от нашия народ, да бъде разпиляна по отделни ведомства. Такава е политиката сега и не смятам, че това работи. Държавната политика към такава голяма част от един народ трябва да бъде централизирана и да бъде подчинена на строги правила. Българските представителства са малко на брой. Имаше и дост съкращения във във външно министерство. Нужно е да се намери решение и да се създаде стратегия“, смята бившият шеф на Агенцията за българите в чужбина.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase