Снимка: архив, БулФото
fallback

С около 1 млн. лв. по-евтино щеше да струва 30-километровата ограда по границата с Турция, ако вместо военните я беше строила частна фирма. Това става ясно от доклада за оскъпяването на проекта, възложен от премиера Пламен Орешарски, до който в. “24 часа” е получил достъп.
 
Ако строителството на оградата бъде възложено на външен изпълнител, цената на съоръжението трябваше да е 7,4 млн. лв. без ДДС, сочи докладът. Изчислението е направено от проектанта на оградата “Бета консулт 1” - компания, наета от МВР. С добавяне на ДДС съоръжението би излязло около 8,7 млн. лв. вместо отпуснатите от правителството на МВР и МО 9,6 млн. лв.

Oще по темата
При строителство на оградата на стопанска сметка от държавата пък стойността ѝ би трябвало да е 5,2 млн. лв. според изчисленията на проектанта. Неразбориите и оскъпяването започват още от проектирането, установила проверката на инспектората.

“Бета консулт 1” не е изчислила правилно стойността на материалите и само от това оградата се оскъпява със 115 хил. лв. Това не било забелязано от Гранична полиция, която е възложител на проектирането. Дирекцията забравила и да уведоми ръководството на МВР, че всъщност оградата ще е с над 2,2 млн. лв. по-скъпа от първоначално планираните 5,1 млн. Въпросните 5,1 млн. лв., посочени от МВР, всъщност са били само индикативна сума, без да се отчита спецификата на материалите и пр.

След като военните получават от МВР проекта за оградата на 30 декември 2013 г., още на 8 януари военният министър Ангел Найденов отправя искане да му бъдат дадени 9,665 млн. лв. От тях за материали са предвидени 8,075 млн. лв., а за заплати, осигуровки и храна на военните, които ще строят оградата - 1,589 млн. лв.

В цената за материалите обаче МО си е начислило 10% непредвидени разходи, 12% за доставка на материалите, 10% печалба и 20% ДДС. В същата докладна на Найденов без обяснения е завишено с 52 620 кг количеството стоманена тел, което трябва да бъде закупено.

От всички тези начисления всъщност военните имат право само на ДДС-то, твърдят инспекторите в доклада си. При искане на обяснения от главния инспекторат не е представена никаква методика как са изчислени непредвидените разходи и тези за доставка на материалите. По закон Сухопътните войски нямат право на печалба, а тази на доставчиците на материали е калкулирана в цената им.

На 17 януари министър Найденов прави ново искане за пари. Този път сумата е 9,4 млн. лв., а надписаната тел липсва. Паралелно командващият Сухопътни войски ген. Нейко Ненов прави комисия за маркетингово проучване. Първоначално тя се оглавява от зам.-министъра на отбраната Иван Иванов, но на 29 януари генералът не харесва доклада ѝ и поръчва нов, този път на комисия, оглавявана от ген. Андрей Боцев, началник-щаб на Сухопътните войски. Тя е назначена на 3 февруари, а на 5 вече предлага поименно с кои фирми да се сключат договори за доставка на материали.

Още на 3 февруари Ангел Найденов отново иска 9,4 млн. лв. Този път надценката за доставка е смалена на 8%, печалбата - също. Във всяко искане за пари МО залага и 1,5 млн. лв. разходи за заплати. Оказва се, че в тях са калкулирани всякакви допълнителни плащания за хората от Сухопътни войски, които трябва да строят оградата.

Докладът на инспектората препоръчва на министрите да накажат виновните за пропуските, но неизвестно защо не ги посочва. Първоначалните разчети на МВР са показвали, че оградата с Турция може да се изгради и за 306 хил. лв. Сумата обаче е за 10 км преграда. Тя е установена чрез събиране на оферти от Гранична полиция. Постъпили са три, като най-скъпата била за 1 млн. лв.

Именно от тези разчети тръгва и оскъпяването на 30-километровото съоръжение. На база на офертата за 1 млн. лв. МВР след това прави изчисления за по-дълго съоръжение - за 24 км ограда залага стойност от 2,66 млн. лв., за 30 км сумата съответно става 5,1 млн. лв. В нея вътрешното ведомство залага и 15% непредвидени разходи. Индикативната сума не се променя адекватно дори и след залагането на допълнителни изисквания - височина от 3 метра, бодлива режеща тел и портали по оградата.

Всъщност стойността на съоръжението се променя едва след като “Бета консулт 1” дава своята цена на база на изготвения проект. Проектантът получава поръчката на база конкурс, продължил по-малко от ден и организиран от МВР, става ясно още от доклада.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

Анонимен

преди 10 години

Яко крадене - това показва тази ограда.Толкова са зле, че една ограда не може да построят без да се изпокарат кой колко да открадне

17

банкеръ

преди 10 години

Може разбира се.Трябва да се постави черна тънка тел,вместо неръждаема.Коловете да са от дърво,не от метал или бетон.Така тъкмо ще бъде завършена и ще е за ремонт,като всяко нещо в Абсурдистан.Също да бъде наета въможно наи евтината некадърна работна ръка,нали ще е ограда.Така де може и без пари да стане,ако там работят затворници.Не е лесно да си Българин.Аман от крадци.

16

Анонимен

преди 10 години

Отново разхищение на средства? Виновните да си понесат последствията-от най-горе до най-долу. Това държава ли е или не?

fallback