Снимка: Булфото, архив

Съветът по отбрана не намира длъжностно лице, което да поеме отговорност за случилото се на 27 декември 2003 година в Кербала, когато след атака на камион-бомба загинаха петима български рейнджъри, а други 27 бяха ранени. Това е един от изводите, които пише в доклада на комисията, разследвала случилото се в база Индия, съобщи днес военният министър Ангел Найденов.

В доклада е посочено, че през декември 2003-а българските бойци не са разполагали с достатъчно информация от разузнаването, не са били предприети мерки за засилване на сигурността във военния контингент, установени са слабости в координацията между военните щабове на българските и полските военнослужещи, непълно са били използвани техническите и физически сили, включително огневата система.

Още по темата

Сигурността на базата е била оценена на 85 процента, но са констатирани редица недостатъци.

Огражденията около базата не са били достатъчно. Не са отчетени огневите възможности на оръжията. Поради ограничени възможности за доставка са били поставени само телени заграждения, не е имало пълна оценка на обстановката около базата, е посочено в доклада.

Смущаващ е фактът, че състоянието на оборудването и загражданията са били инспектирани месец преди инцидента от комисия.

„Не съм търсил ровене в душевните рани на хората, но те имат право да видят всички констатации на доклада. Не търся истината с 10-годишна давност", посочи Ангел Найденов.

„Не е имало натиск върху парламентарната комисия. Нямам основание да мисля, че този доклад е продукт на натиск от страна на партньорите или съюзното командване в операцията, в която сме участвали. Нямам намерение да правя преоценка на заключенията. Тези документи са изпратени до онези структури, които могат да преценят нивото на виновност или липса на такава", заяви министърът на отбраната.

На 27 декември 2003 г. при терористично нападение с кола-бомба срещу българската база "Индия" в Кербала загинаха 29-годишният командир на рота капитан Георги Качорин, 36-годишният старши сержант Иван Инджов - командир на отделение, 26-годишният младши сержант Антон Петров – командир на отделение, и 25-годишният мерач редник Свилен Киров. Денонощие по-късно в болницата в Багдад, от раните си почина 26-годишният лейтенант Николай Саръев.

Повече от 20 човека бяха ранени в различна степен при нападението с взривената кола-цистерна, пробила загражденията въпреки реакцията на охраната, която не успяла да предотврати взрива.

В резултат на взрива и мощната ударна вълна се срутват оградната стена както и почти всички стени от северната страна  на "Индия". След около 10 минути е извършен подобен атентат и в  центъра на Кербала - непосредствено пред сградата на кметството и в близост до сградата на местната полиция. Петнадесет минути по-късно е извършен атентат и срещу Логистичната база на многонационалната бригада под полско командване.

Целият български контингент в Кербала веднага е събран на едно място в друг лагер. На 28 декември правителството решава 30 декември да бъде обявен за ден на национален траур.

В годините, последвали началото на мисията в Ирак, при различни обстоятелства, включително и при инцидент с т.нар. приятелски огън, загинаха още осем български военни - офицерските кандидати Димитър Димитров, Владимир Пашов, Гърди Гърдев, Преслав Стоянов, Валентин Донев, Марин Милев, Цветан Камов и Паун Георгиев. България е изгубила общо 13 бойци в Ирак.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase