Снимка: архив, БулФото
fallback

Брокери целенасочено намаляват цената на имота без знанието на продавача с цел да привлекат повече обаждания. Това съобщи Добромир Ганев, зам.-председател на Национално сдружение „Недвижими имоти” (НСНИ) пред "Монитор".

„Така те конкурират нелоялно останалите агенции, които евентуално предлагат същия имот на пазара”, поясни той и добави, че сдружението ще търси съдействие от Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите за пресичане на тези порочни практики.

По думите му някои агенции дори използват импулсни телефони и така ощетяват хората, позвънили за една или друга оферта. Най-често това се прави за обяви за квартири. От 20 до 30 на сто от обявите в сайтовете не са актуални, смятат брокери от столичните агенции за имоти.

Според Добромир Ганев най-добре е хората, решили да купят или наемат жилище, да не се ръководят само от цената в обявите. Най-удачно е да се работи с не повече от 2 или 3 агенции, с които са работили познати, колеги и близки и са останали доволни от обслужването им.

„Дали една обява е пусната от агенцията в имотните сайтове или на уебстраницата на фирмата не е от голямо значение”, смята той. „Брокерът може да намери купувач в рамките дори за ден. Понякога страните се договарят обявата да не бъде рекламирана, а да се търси клиент чрез вътрешната мрежа на посредника”, добавя Ганев.

Комисионите на брокерите от всяка втора сделка за продажба на имот не се декларират пред държавата. Така големите агенции за посредничество укриват доходите си и намаляват дължимите данъци, показват пък изчисленията на данъчните.

Само през изминалата 2013 година Националната агенция за приходите е извършила над 100 проверки и ревизии на агенции за недвижими имоти и физически лица брокери, за които е преценено, че има риск от неплащане на данъци.

До масовите проверки се стигнало, след като НАП е получила стотици сигнали от клиенти на агенции за недвижими имоти, които не са получили касова бележка или друг счетоводен документ за платените от тях комисиони. По всички сигнали вървят проверки, като в 80% от случаите данните за данъчни нарушения се потвърждават.

Сред случаите има такива, при които платената комисиона достига до 2500 евро, като между купувача на имота и агенцията няма сключен договор, нито за платената сума е издаден документ. Санкцията за неиздаване на касова бележка от юридическо лице е 2000 лв., но може да достигне и до 10 000 лв. в случаите, в които се извършва дейност без касов апарат или от апарат без дистанционна връзка с НАП, напомня приходната администрация.

При проверките данъчните установили, че сделките, които се обявяват, пък се декларират на стойност много по-ниска от реалната.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

45

Анонимен

преди 6 години

На право всички са измамници и продавачи и брокери. Жал да ти стане от простотията в БГ само това мога да кажа. Аз съм си купувала и продавала имот с брокер от Варна и съм супер много доволна до последно бяха до мен и не ме оставиха до последно. Фирмата е малка а брокерите са с 15 годишен стаж в бранша а и не са алчни и нагли..

44

кака

преди 10 години

един съвет от патил от агенцияне подписвайте никакъв документ без Ваш адвокатагенциите са мошеницине издават касови бележкикомисионната се прикрива зад така нареченото стоп капароа работата на агенцията приключва до подписването на предварителен договор и даването на комисионнатаза всичко друго бягаш сампитам аз тогава защо смъкват кожите на клиентите с дебели комисионниимах работа с такива,след жалба до НАП спряха да ме заплашватнервите и бягането след сделката остаха за моя сметка

43

???

преди 10 години

До АнонименБез посредник ли купихте в Гърция? Защото там се уважава чуждия труд, а в България - само собствения!

fallback