Снимка: Булфото, архив
fallback

В болниците в последните дни масово се приемат пациенти, които изобщо не е нужно да бъдат хоспитализирани, пише в „Труд“. Директорите на лечебните заведения са наредили на лекарите да приемат всички желаещи, за да бъде 100% натоварена легловата база. "По този начин, плащайки им 80% от извършената дейност за септември, октомври и ноември, всъщност преведените пари ще се равняват на обичайните 100% за положените грижи", съобщава в интервюто си за изданието д-р Румяна Тодорова, управител на здравната каса.

Затова тя е наредила да започнат масови проверки в болниците в цялата страна.

Oще по темата

"Сега" доуточнява: По данни на НЗОК за изминалия месец лечебните заведения са фактурирали над 157 млн. лв., но могат да разчитат на 126 млн. лв., тъй като според договорката с Българския лекарски съюз за октомври и ноември касата ще заплати 80% от дейността на болниците. Останалите пари трябва да се платят до края на януари догодина. Ето защо Националната здравноосигурителна каса ще направи проверка на поисканите от болниците рекордни суми за извършената през октомври дейност. Управителят на НЗОК Румяна Тодорова ще разпореди масови проверки в болничните заведения още от лятото, чиито резултати ще останат само за служебно ползване на институцията.

"24 часа" коментира, че спешната помощ у нас не е нито достатъчно бърза, нито достатъчно спешна. Остава настрана и въпросът кога за пациента е по-добре да пристигнат по-бързо парамедици, отколкото по-бавно лекари, специалисти по спешна медицина.

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще плаща за медикамент, който се използва при прицелната терапия на пациентки с рак на гърдата. Става дума за медикамента "Афинитор", който институцията ще покрива от 1 декември 2013 г.,съобщиха от НЗОК. Един месец терапия с него струва около 7000  лв. Доскоро касата не го е финансирала с мотива, че няма достатъчно средства, разяснява "Новинар".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

24

детски лекар

преди 10 години

Знаете ли,че някога имаше за децата до 6 години безплатни лекарства.На всяко дете се изписваха лекарства за 10-20 лв.От 25 прегледани и приели такива лекарства само едно се усложняваше и постъпваше в болница.В болница лечението му е около 30 пъти по скъпо.За децата от 6-14 години имаше 25% отстъпка.Децата се лекуваха масово по домовете си и бяха по здрави.Сега положението е плачевно.Около 30% от ромите са неграмотни и не смееш дори да им изпишеш лекарства защото не знаеш как ще ги дават!

23

do Драганов 21

преди 10 години

Хубавото е, че поне името си си написал правилно.

22

Ванката

преди 10 години

Самата система и нормативна уредба принуждава всички по веригата да правят фокуси. За да бъде платен труда, трябва да изпълнят изискванията на пътеката, а те са и за хоспитализация за точно определен период. Болен-неболен, здрав-нездрав ще си изписан на определения ден или ще поне те водят болен доготава. Повечето напускащи преди срока го правят по свое желание. Нормален човек не иска да лежи ненужно дори и минута в нашите болници.

fallback