Снимка: архив, Getty Images/Guliver Photos
fallback

Едва една четвърт от завършилите висшити работят на позиции, изискващи висше образование. Това сочи одит на Сметната палата за изпълнението на реализацията на завършилите висше образование на пазара на труда за периода от 2009 г. до края на 2012 г.

Близо половината от завършилите, които са си намерили работа, са на длъжности, изискващи по-ниска степен на образование. Това означава, че много малко са младежите - висшисти, които работят на позиции, изискващи висше образование. По-голямата част от тях се реализират на позиции, изискващи по-ниска степен на образование.

Според изводите от доклада няма единна държавна политика по реализацията на завършилите висше образование, за да се постигне реално обвързване на обучението с националните потребности на пазара на труда и за повишаване на ефекта от инвестициите на публични средства във висшето образование.

Според справката в доклада обаче ВУЗ-ове никак не ни липсват.

В България функционират 51 акредитирани висши училища, от които 37 държавни и 14 частни, със 185 факултета, 15 филиала, 20 колежа, 55 департамента, 8 академични направления, 13 центрове и 5 института.

Най-наситена е мрежата от висши училища в Югозападния регион, като само в София те са 22 или 43 на сто от всички висши училища у нас, следван от Южен централен регион -  със 7 висши училища в Пловдив и Североизточен - с 5 висши училища във Варна.

Общо за четирите години на държавните висши училища е предоставена субсидия в размер на 1,326 млрд. лв. Установено е, че финансовият модел е в полза на държавните висши училища, но е за сметка на държавния бюджет, се казва в документа.

Не са създадени условия за постигане на съответствие между търсенето и предлагането на специалисти с висше образование чрез проучване, идентифициране и краткосрочно и дългосрочно прогнозиране на потребностите на икономиката. Това създава риск за неадекватни управленски решения при разработване на стратегии и политики в областта на пазара на труда и на висшето образование. Създадени са условия за пренасищане на пазара с кадри от едни специалности и недостиг от други, се посочва още в доклада. 

Степента на подготовка на студентите не съответства на потребностите на бизнеса, тъй като е предимно теоретична, изтъкват още експертите.

Предприетите действия от Министерството на образованието, младежта и науката за подпомагане на практическите стажове и кариерното ориентиране на студентите са неефективни и не допринасят за подобряване на връзките на висшите училища с пазара на труда, се констатира още в документа.

Сметната палата е дала 11 препоръки на министъра образованието и науката и една препоръка на министъра на труда и социалната политика.

Одитният доклад е изпратен на министрите на образованието и науката и на труда и социалната политика, както и на комисиите на образованието и науката и на труда и социалната политика в Народното събрание.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

46

Shop

преди 10 години

До охавижте рекордьора по "работещи" кадри са Московския университет------- Това за съжаление също е факт, навсякъде се толерират полуруснаци и руски възпитаници.

45

Shop

преди 10 години

Няма такъв филм да играеш карти 4 години и да те назначат със заплата на професионалист. Професия се учи, както и занаят, затова отиваш кротко и бачкаш каквото ти дадат, за колкото ти дадат, докато натрупаш опит и се докажеш. Сухите теоретични знания никому не вършат работа. Оставям настрана, че висшист, завършил с тройки и четворки всъщност не е никакъв висшист. По-добре пробвайте няколко работи, да видите къде ви е силата, и тогава ако имате достатъчно акъл, учете висше по специалността.

44

Fasulev

преди 10 години

tasi statistika e nagla laja.dori samo 100 bg imena na realizirani po spetzialnostta si v BG bg visshisti ne mojete da napishete za dokazatelstvo. nito dori da pokajete kakva e tyahnata proizvoditelnost na truda i efektivnost v BG / v sveta/?!

fallback