Само след ден първокласниците ще прекрачат за пръв път училищния праг. Снимка: Булфото
fallback

Учениците до 4-и клас у нас разполагат с 20 лв. джобни за месец. Това сочат данни от проучване сред родителите в Полша, Чехия, Словакия и у нас.

Джобните на българчетата са сравнително малко, но с възрастта им сумата расте.

Учениците в Чехия, Словакия и Полша, пък получават двойно повече от нашите ученици – сума, която се равнява на 45 лв.

84% от българските родители дават джобни на децата си. В другите страни този дял е по-нисък ­ 66% в Полша, 64% в Чехия и 56% в Словакия, сочат данните от изследването.

Почти всички майки и татковци у нас – 94 на сто, дават пари на децата си на седмица. За разлика от българите в Чехия и Полша това става веднъж месечно. Словаците пък най-често дават пари според нуждите на децата си.

Всеки трети български родител не се интересува за какво децата му си харчат джобните, показва още проучването. В Словакия например този процент е едва 16 на сто.

Едновременно с това нашенците са най-големите противници на използването на джобните пари за поощрение на децата – 47 на сто от запитаните посочват, че са противници на тази практика.

Едва 5% от сънародниците ни използват джобните пари като стимул за добри оценки в училище, добро поведение или за помощ в домакинството.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

Брокера

преди 10 години

Един лев му е достатъчен на ден на дететоза оборотни, като се пребере трябва да ги е направило 20, 30 лв. иначе защо е ходило на училище? Там е далаверата да ти дадат джобни да харчеш цял ден и да се пребереш с повече пари!

15

Иванова

преди 10 години

Ако детето е закусило вкъщи или яде безплатната закуска, обядва в столовата и има плод в чантата за следобед, 1лв на ден му е дори излишен.

14

Веско

преди 10 години

До мимаАма Миме изкарай си ръцете ... и му направи сандвич на детето. За изкушенията няма да коментирам, винаги ги има ;)

fallback