Снимка: архив, Булфото

Българска поговорка гласи: "Много баби, хилаво дете". Точно това може да се случи след изборите за български парламент на 12 май, отбелязва в. "Файненшъл таймс".

Много партии участват в изборите и тези, които влязат в парламента, най-вероятно ще поспорят кой да се грижи за "хилавата" българска икономика, пише изданието.

Вестникът припомня, че вотът беше насрочен два месеца по-рано от очакваното, след като правителството на ГЕРБ подаде оставка след улични протести срещу високите сметки за ток, бедността, корупцията и авторитарността.

Допитванията дават лека преднина на ГЕРБ пред социалистите, но също толкова важен е въпросът кои от по-малките партии ще успеят да преминат 4-процентната бариера, за да влязат в парламента и каква роля ще изиграят те в съставянето на коалиционно правителство.

Повече от половината от електората обаче все още не е решил за кого ще гласува или пък е решил да не гласува нито за БСП, нито за ГЕРБ, посочва изданието.

След като бъдат преброени гласовете, се очаква период на пазарлъци и е възможно зад волана отново да седне ГЕРБ, което може да не се хареса особено на българите, които излязоха да протестират по улиците, пише "Файненшъл таймс".

Но в политиката на Балканите винаги може да се очаква неочакваното или дори очевидно невъзможното, допълва вестникът и припомня, че от падането на комунизма нито едно правителство не е било преизбирано в България. А тези избори се отличават от предишните и поради липсата на фигура на спасител, в която на предния вот се превъплъти Борисов.

Но който и да спечели изборите, той ще се озове пред неизбежната задача да съживи икономиката на най-бедната страна в ЕС и, което е по-важно за много българи, да върне доверието към политическата система.

Малцина в България очакват нещата да се подобрят след вота, който вероятно ще бъде спечелен от дискредитираната десноцентристка партия на подалия оставка премиер Бойко Борисов, тъй като избирателите не виждат по-добра алтернатива, пише в кореспонденция от София агенция Асошиейтед прес.

В страната расте разочарованието от все по-голямото разминаване между някогашните еуфорични надежди, свързани с членството в Европейския съюз, и днешната отрезвяваща действителност. Мнозинството от хората са безразлични към изборите, чиято агитационна кампания беше помрачена от скандал с незаконно подслушване, и се очаква избирателната активност в неделя да бъде под 50 процента.

Шест години след влизането си в ЕС България с население от 7,3 милиона души остава най-бедната държава в общността. За мнозина европейската мечта означава заминаване на Запад с еднопосочен билет. От падането на комунизма през 1989 г. почти 1,5 милиона българи, главно млади и добре образовани хора, са се преселили в по-богати страни на ЕС, пише Асошиейтед прес.

Много българи се чувстват смазани от ниските заплати и безмилостната инфлация. Те се усещат предадени, след като не виждат изпълнени обещанията, че присъединяването към ЕС ще направи живота им по-добър. Сега повече от 22 процента от населението живее под прага на бедността.

По последни социологически данни партията ГЕРБ на Борисов вероятно ще спечели първо място на изборите, но без да събере достатъчно мнозинство, за да състави самостоятелно правителство.

Като втора политическа сила се очертават социалистите, които според допитванията изостават с малка разлика зад ГЕРБ. Очаква се в парламента да влязат още пет партии, което може да направи трудно съставянето на стабилно правителство, се посочва в кореспонденцията на Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase