"Репортери без граници" класира България на 87 място по свобода на словото. Снимка: архив, Reuters

България е на 87-о място в класацията на "Репортери без граници" за свободата на словото в 179 страни за 2013 г., сочи доклад на организацията, публикуван на нейния сайт.

Предишното място на България е било 80-о. България е на последно място сред страните от ЕС.

Единствената друга страна членка на съюза под 80-о място е Гърция, която е на 84-о място, като в предишната класация е била на 70-о.

В частта на доклада за ЕС се отбелязва, че статуквото се е запазило в повечето страни от съюза. 16 от тях са в челните 30 места по свобода на медиите. Това на пръв поглед е окуражаващо, но то прикрива бавната ерозия на европейския модел в резултат на
несъответствия и тревожни развития в другите 11 страни, някои от които са паднали под 80-о място.

"Институциите въвеждат опасно ограничаващи свободата на пресата закони, като в Унгария (56-о място, спад от 16 места) и Гърция (84-о място, спад от 14 места)", се отбелязва в доклада на "Репортери без граници".

За България се казва, че обещанията за реформа не са изпълнени, а интернет е престанал да е безопасно място за журналистите на свободна практика. Трите страни, които непосредствено изпреварват България в класацията, са Гърция, Косово и Гвинея.

Класацията се оглавява от Финландия, Холандия и Норвегия, а на опашката са Еритрея, Северна Корея и Туркменистан.

"Репортери без граници" изготвят класацията си по шест критерия за всяка страна: плурализъм, независимост на медиите, работни условия и автоцензура, законова рамка, прозрачност и информационни инфраструктури. Всяка страна получава оценка между 0 и 100, като 0 е идеална ситуация, отбелязва Франс прес.

Първите три страни в класацията са с оценки 6,38 за Финландия, 6,48 за Холандия и 6,52 за Норвегия. Оценката на България е 28,58. Последните три страни в класацията са с оценки 79,14 за Туркменистан, 83,90 за Северна Корея и 84,83 за Еритрея.

Световната карта на свободата на пресата за 2013 г. има пет цветови зони. Бялата е за страните в добра ситуация като скандинавските страни, Нова Зеландия, Австрия, Швейцария, Чехия, Германия или Канада. Жълтата зона е за страни в задоволително положение като Австралия, Великобритания, САЩ, Испания или Франция.

България се намира в третата, оранжева зона на "забележимите проблеми", заедно със страни като Румъния, Южна Корея, Япония, Италия и Унгария.

Четвъртата, червена зона, е на страните в тежко положение като Украйна (126-о място, спад от 10 места), Индия, (140-о място, спад от 9 места), Русия (148-о място, спад от 6 места), Беларус (157-о място, покачване с 11 места) или Пакистан (159-о място, спад от 8 места).

Петата, черна зона, е за страни в много тежко положение по отношение на свободата на пресата. В нея влизат страни като Саудитска Арабия (163-о място, спад от 5 места), Куба (171-о място, спад от 4 места), Китай (173-о място, покачване с 1 място), Иран (174-о място, покачване с 1 място) или Сирия (176-о място, без промяна).
 


(БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase