Казината и игралните зали да бъдат изключени от Закона искат от бранша. Снимка: архив Булфото

20% загуби отчита игралната индустрия заради забраната за тютюнопушене на закрити обществени места, съобщи Ангел Ирибозов, председател на УС на Българската търговка асоциация на производителите и организаторите от игралната индустрия.

От бранша искат казината и игралните зали да се разглеждат като изключение от помещенията със забрана за тютюнопушене, защото има контролиран допуск до тези обекти, пълна забрана за непълнолетни, както и специфичен денонощен режим на работа.

От асоциацията допълват, че в света има примери, че точно тези обекти са изключени от общата забрана. Приходите, генерирани от игралната индустрия в държавния бюджет за 2011 г., са в размер на 120 697 901 лв., което е с 2,15 на сто по-малко от 2010 г., когато приходите в бюджета са били 123 346 306 лв., посочи Ирибозов.

В същото време за периода затвориха над 100 обекта, като при 855 игрални зали към 31 декември 2010 г. техният брой е намалял до 744 към 31 септември 2012 г., обясни Ирибозов.

Платените държавни такси за 2011 г. са 4 808 425 лв., което е с 13,75 на сто по-малко спрямо резултата през 2010 година.

Според представителите на бранша евентуалното въвеждане на данъчно облагане на печалбите на клиентите ще окаже силно негативен ефект върху бизнеса. Такъв данък би довел до двойно данъчно облагане на едни и същи средства поради спецификата на хазартните игри и до отлив на клиенти от легалните организатори и насочването им към сивия сектор, посочиха от асоциацията.

Дни след като стана ясно, че правителството иска да въведе данък върху лихвите върху депозитите и влоговете, министърът на финансите лансира идеята да се обложат с данък и печалбите от хазарт и сделки на фондовата борса.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase