Снимка: Булфото
fallback

Само 42 на сто от българите между 19 и 24 години са заинтересовани и мотивирани да продължат образованието си, сочат данни на НСИ.

Според националната статистика във възрастовата категория 15-18 години се образоват 85,9 на сто от българите, от 11 до 14 години - 96,9 на сто и от 7 до 10 години - 97 на сто.

През 2010 г. в категорията "средно образование" у нас са се учили общо 781 хиляди българчета, като системата преждевременно са напуснали 18 766 души.

За посочения период у нас е имало 280 хиляди студенти, от които 227 хиляди са били в държавни училища и около 53 хиляди - в частни.

По последни данни на Евростат около 14 на сто от българите между 19 и 24 години преждевременно са напуснали системата на образованието и обучението и не са завършили своето висше образование.

Интересното е, че този процент е колкото средния за Европа, където също близо 14% от младежите прекъсват висшето си обучение.

Най-висок дял на преждевременно прекъсващи образованието се отчита в Малта – 37%, Португалия  - 29% и Испания  - 28 на сто.

Най-нисък процент на отказалите се от образование е отбелязан в Словакия, Чехия, Словения и Полша - средно по 5 на сто.

Стратегията "Европа 2020" и стратегическата рамка в областта на образованието са си поставили за цел през 2020 г.средният процент на европейците между 19 и 24 години, които напускат образованието си, да се смъкне до 10 на сто, отчита изследването на Евростат.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

155

Иван

преди 12 години

Как изобщо можете да сравнявате инженер с техник?Хора, вие нормални ли сте? Това е все едно да сравняваш лекар със специализация с медицинска сестра.

154

Анонимен

преди 12 години

До Електротехник: Наистина не знам в Чехия, живея в Канада. За Европа като цяло мога да ти кажа, че предполагам за огромен брой инженери работещи за Еърбъс и авиацията като цяло. Между другото, бе необходимо почти да повторя образованието си тук за да имам съответната квалификация и да бъда конкурентен в работата. Завърших преди повече от 6 години. Повечето от моите състуденти си намериха работа по специалността, други се ориентираха към банките (даването на заеми за жилища беше в бума си тогава). Та, инженер в сферата на електрониката може да работи в телекомуникационните компании, сферата на дезайн на цифрови схеми (ЕЙСИК и други), изработването и програмирането на контролери и процесори, сферата на индустриалния контрол, авиацията и много други, които не се сещам в момента. За да бъда коректен си признавам, че в Бг не бих могъл да си намеря работа. Жив и здрав!

153

Електротехник

преди 12 години

до 167 Перфектен коментар! Отлично си описал работата на инженера (истинския в моята област). Ама да те питам само... Колко са тези инженери? 5 или 50 или 500? Колко? Имаше предаване преди 1г. по Чешката NOVA TV за завода на SAMSUNG в Bratislava (Slovakia). Най- големия производител на TV в Европа има 6000 служители, а се управлява от ОГРОМНАТА БРОЙКА от 33 инженери... Цели 7 от тях са словаци- останалите корейци и един поляк! 160 техника се "грижат" за процеса на производство... 33! 160!! ?????

fallback