Министър Лиляна Павлова представя проекта за саниране на панелки в Пловдив. Снимка: БТА
fallback

Българите не могат да санират жилищните сгради заради дребни разногласия. Това стана ясно по време на срещата на регионалния министър Лиляна Павлова със собственици на стари блокове в Пловдив.

Оказва се, че масово заради няколко души във вход не може да се направи сдружение, което да кандидатства за отпускането на средства за саниране на сградите по европейски програми.

Голяма част от жилищните блокове в България са на възраст от половин век. Покривите текат, а вътре е студено, защото процепите са навсякъде.

„В моя блок има 108 апартамента и някои от хората не искат да дадат пари за ремонт и саниране на блока и така общите проблеми не могат да се решат”, разказа пред Dnes.bg пловдивчанката Катя Чобанова.

Жената искаше да се оплаче на регионалния министър Лиляна Павлова и да я попита какво да прави, но не успя, защото министърката закъсня за срещата с гражданите близо 2 часа и остана под тепетата едва 15 минути.

Блокът на Стоян Стоянов е саниран на половина, защото петима души в него не искат да се включат в общо сдружение.

„Сега сградата изглежда като шарен далматинец”, коментира пловдивчанинът.

Според регионалния министър Лиляна Павлова дребните разногласия се оказват сериозен проблем.

„Санирането струва между 3000 и 5000 лева на апартамент средно, така че има вариант и съседите да помогнат на тези, които не могат да покрият сумата”, заяви Павлова пред журналисти.

Хората, които нямат възможност да дадат пари за саниране, могат да изтеглят кредит. Държавата е договорила той да се връща в продължение на осем години, а месечната вноска по него да бъде 35 лева.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

191

sv_al

преди 12 години

Shto za bezumie? "Koito nqma pari da si sanira apartamenta da go ipotekira sreshtu zaem i ako ne go plashta - da go preprodadat"?!! Ami horata, koito vzimat po 200 lv. pensii i nqmat vyzmojnost i naslednici da ostanat na ulicata li? Da umrat v nishteta? Tova predlojenie e meko kazano Bezumno i Glupavo!

190

Той е

преди 12 години

Разковничето е в тегленето на кредита!Вземаш кредит, санираш жилището, почват да ти правят въртели с лихви, такси, и прочие, докарват те до невъзможност да плащаш, и хоп, банката се сдобива с добре уредено,санирано жилище, на смешна цена!Или пък, правите сдружение,юридическо лице,и тогава вече ще вземат целия блок!Пробват се всякакви схеми, да се отнемат жилищата на хората, това е директива от Европата, трябва да бъдем бедни, и съвсем лесно манипулируеми, това е истината,другото са шменти-капели

189

питащ:

преди 12 години

МИНИСТЬР ПАВЛОВА ДА ОТГОВОРИ КОНКРЕТНО И ТОЧНО С КОЛКО ПРОЦЕНТА ОКОНЧАТЕЛНО ЩЕ СЕ УВЕЛИЧИ СЕГАШНАТА ДАНЬЧНА ОЦЕНКА НА ИМОТА СЛЕД САНИРАНЕТО. Ние сами ще преценим колко ще ни струват: ДАНЬК СГРАДИ,ДАНЬК СМЕТ И Т.Н...ДА НЕ СЕ ОКАЖЕ ЧЕ *САНИРАНЕТО ЩЕ ГО ПОЗЛАТИМ ДАНЬЧНО.И НЯМА ЛИ ДА ИМА БЬДЕЩИ КОРЕКЦИИ НА ТОЗИ ПРОЦЕНТ.ЗАЕМА И ИЗПЛАЩАНЕТО,КАКТО ИКОНОМИИТЕ ОТ ОТОПЛЕНИЕ ДА НЕ СЕ ОКАЖАТ ПО МАЛКИ ОТ УВЕЛИЧЕНИТЕ ГОДИШНИ ДАНЬЦИ И ТАКСА СМЕТ.

fallback