Снимка: Архив Булфото
fallback

Министерският съвет одобри спорните промени в закона за горите, които позволяват да се учредява право на строеж върху горски терени без промяна на предназначението на терените.

Пред журналисти министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов заяви, че измененията не обслужват определена фирма, а целят облекчаване на условията за туризъм и за правене на бизнес във всички ски курорти.

"Новият закон за горите, който беше приет преди около половин година, наложи изключително рестриктивни мерки по отношение на развитието на ски туризма“, посочи Найденов.

Според него с промените се дава възможност за развитието на ски туризъма, което ще доведе до разкриване на нови работни места и развитие на планинските населени места.

Поправките в закона за горите бяха поискани от собственика на съоръженията на Витоша "Витоша ски“. Фирмата отказа да пусне съоръженията за зимния сезон с мотива, че не можела да работи законно.

Oще по темата

Проблемът на "Витоша ски" е, че няма одобрен подробен устройствен план на ски зоната над София. Устройствен план на съществуващите съоръжения изобщо не е възлаган за изработване, а е направен устройствен план на проекта за нова ски зона, който обаче беше върнат в Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – София.

Заради липсата на подробен устройствен план собственикът на ски съоръженията няма право да учреди сервитут върху терените под лифтовете, както изисква законът за горите.

В тази връзка от Изпълнителната агенция по горите предложиха сами да почистят просеките на лифтовете, а председателят на парламентарната земеделска комисия Десислава Танева увери, че всички терени, които нямат статут на ски писти, но са ползвани като такива, ще бъдат отдадени под наем на фирмата за срок от поне 1 година.

Според Коалиция "За да остане природа в България" промените в закона за горите са одобрени за рекордно кратък срок, при пълна липса на прозрачност и обществени консултации. Еколозите са категорични, че поправките дават законови "вратички“ за застрояването на най-стария природен парк на Балканите – Витоша.

"Категорично неприемливо е за България, която търпи огромни критики в областта на правовия ред, да погазва изискванията на закона и то не за друго, а в резултат на натиск от една частна фирма, собственик на ски съоръженията в зона Алеко", посочват от организацията.

"Чрез спиране на лифтовете, работили включително и през ноември, „Витоша ски“ АД цели за създаде обществено недоволство, което да бъде използвано в подкрепа на исканите от нея промени", коментират еколозите.

Още за казуса четете само в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

137

Калина П.

преди 12 години

Предвижда се само модернизация на вече съществуващите съоръжения- подмяна на съществуващите лифтове и влекове с нови, като се оптимизират техните трасета и капацитети. "Витоша ски" не предвижда строителство на леглова база. Проектът е насочен към разработване на една добре работеща туристическа инфраструктура с минимални намеси.

136

Веселия скиор

преди 12 години

Не съм очаквал кой знае какви чудеса от Б.Б., но че ще пълзи по този начин на недоносени олигарси не съм очаквал.Като се замисля обаче трябвало е да го допусна - необузданата разруха на природата е светло бъдеще за Б.Б. а и за тези преди него. Та нали пичове, като Олимпи Кътев, Емил Иванов и протежето им Пламен Дилков успешно бетонираха цялото " Искърко дефиле", сега са вперили взор към река Марица, какво значи някаква си Витоша . Жалки мънички човечета !

135

Жанстефанивансимеонб

преди 12 години

До 14-ти. И следващия път не толкова слушай обещанията, а си спомни, кой какъв е бил и кой какво е правил.

fallback