Снимка: Архив, Булфото
fallback

Днес е Денят на народните будители.

Посветен е на делото на просветителите, книжовниците и борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на българите, тяхното самосъзнание и морал.

Днешният празник ще мине под знака на протест на учените от БАН. Те са недоволни от Бюджет 2012, в който за институцията са отделени 54,7 млн. лв. Големият порблем е заявката на финансовия министър за орязване на средствата им и през 2013 г.

Oще по темата

В знак на протест срещу липсата на пари за наука те ще излязат тази вечер на бдение със свещи. Протестът им започва в 18,00 часа пред Централната сграда на БАН на пл. „Народно събрание“.

За първи път Денят на народните будители се чества през 1909 година в Пловдив, а от 1 ноември 1923 година с указ на цар Борис III е обявен за общонационален празник.

През 1945 г. празникът е забранен. Честването му се възобновява през 1992 г., когато 36-ото
Народно събрание го обявява официално за Ден на народните будители.

Сред най-популярните български народни будители са Григорий Цамблак, Константин Костенечки, Владислав Граматик, Св. Иван Рилски, Неофит Бозвели, братята Димитър и Константин Миладинови, Георги Стойков Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

52

алекс

преди 12 години

не знам какви реформи бълнувате, но БАН от една година прави реформи и Игнатов вес не е доволен. искаше структурни промени- нправиха структурни промени - не е доволен. Направиха - одит - не го прина. наприха нов одит. сега пък Игнатов иска да се съобразяват с оценките от първия одит. И той не знае какво иска. по въпроса за реформата - След реформиет БАН има устав според който ръковидтелите имат право само на два мандата - нещо което не може да се каже за кметовете и премиерите ни.

51

димитрова

преди 12 години

подкрепям протеста им! върнахме се 100 г.назад - дори повече, защото тогава са се откривали училища, а сега всичко се закрива - свършиха предприятията за закриване, продължават с училищата, ..... ,реституират се имоти , използвани от образователни институции... А Варна била кандидат за европейска столица на културата! Поклон пред стоицизма на учените! Те действително в днешния ден са нашите будители! подкрепям Ви!!!

50

Анонимен

преди 12 години

дали сред учените ще има "интелектуалци", може и да има, може и да няма, те първо да станат учени, после да се опитат да бъдат и интелектуалци, но докато са световно неизвестни повечето, няма как да стане това

fallback