Рила. Снимка: Архив, Булфото
fallback

Митнически инспектори ще могат да разследват и да задържат заподозрени за митнически и валутни престъпления, както и за нарушения против данъчната система.

Промените са в Закона за митниците и бяха приети днес на второ четене от народните представители.

Според текста разследващ митнически инспектор е служител с висше юридическо образование, който не е обвиняем, подсъдим или осъждан за умишлено престъпление от общ характер.

Той ще извършва разследване по реда на Наказателно-процесуалния кодекс. На спецмитничарите няма да се възлагат други дейности, освен разследване на престъпления.

Според измененията тези инспектори могат да задържат нарушители, но за не повече от 24 часа. Задържането ще се налага, ако има данни за търговия с акцизни стоки без бандерол, както и при контрабанда на стоки.

Митническите органи ще могат да разследват и задържат за престъпления, извършвани чрез нарушаване на правилата за транзитен превоз и за нарушаване на режима, под който са поставени валутните ценности.

В компетенцията на разследващите митничари ще са още укриване на данъчни задължения в големи размери и неправомерно получаване на крупни парични суми от държавния бюджет.

Oще по темата

За всяко задържано лице ще се издава заповед за задържане от митническия орган, ограничил правото на свободно придвижване.

Когато е необходимо, задържаният ще се настанява в обособени места в структурите на МВР, за което също се изисква заповед.

Текстът, свързан с новите правомощия на митничарите, предизвика дебат в пленарната зала.

Според Румен Петков от левицата с промените правителството симулира пред европейските си партньори, че се въвеждат радикални мерки за борба с контрабандата, които обаче няма да са ефективни.

“И преди е било предлагано въвеждането на митническото разследване, но не в този абсурден вид”, каза Петков.
По думите му арестът си е арест, той не е административен и когато се извършва, трябва да има мотиви и основания за него.

Бившият вътрешен министър Михаил Миков обяви, че няма правно основание да се въвежда митническото задържане. Освен това според него в митниците няма капацитет за това.

Менда Стоянова (ГЕРБ) отговори на упреците, че задържането ще се решава по административен ред и митничарите не получават правомощия по Наказателно-процесуалния кодекс.

По думите й, ако 24-часово задържане не е достатъчно, митничарите могат да се обърнат към прокурор и тогава полицаите трябва да се заемат със случая.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Анонимен

преди 12 години

в цял свят има митническо разследване, но тук "умните" червени глави го премахнахапрез 2005 год., защо ли ?

13

Кайзер Созе

преди 12 години

В тая *** държава всички искат да са милиционери, но не за друго а просто за да могат да притесняват хората около себе си безнаказано, а на тях никой да не им "скача". Пък ако може покрай "правомощията" да пада и някакъв лев - супер...

12

Анонимен

преди 12 години

А това е новият принос към теорията на правото - арест, който е административен. Т.е. ограничаването на свободата на лицата може да се прави от служители, които нямат наказателноправни пълномощия... А след месец-два и затвор ще може да се постановява без съд и присъда, само като административна мярка.

fallback