Снимка: Булфото
fallback

Православната църква отбелязва днес празника "Въздвижение на Светия кръст Господен", наричан още Кръстовден.

По древен обичай на този ден се прави водосвет и свещениците ръсят с кръст по домовете за благословение.

Според църковното предание Света Елена – майката на император Константин Велики, се считала за ревностна християнка. Тя се отправила към светите места в Палестина, за да потърси гроба Господен, който два века по-рано бил затрупан от  гонителите на християните.

Усилията й се увенчали с успех. Намерени са били пещерата на гроба, както и три кръста. Кой от трите е Христовият кръст се разбрало, когато чрез докосване с един от тях е възкресен наскоро починал човек.

След време над пещерата на гроба Господен построяват храм, който съществува и до днес. Той е осветен тържествено на 14 септември 335 г. На този ден се събират хиляди поклонници. За да могат всички да видят Светия кръст, епископът го повдига или го "въздвижва" над главите на присъстващите.

От това "въздвижение" получава своето име и празникът.

По традиция на Кръстовден се спазва строг пост. Имен ден днес празнуват Кръстьо, Кръстина, Кръстил, Кръстила, Кръстилена, Кръстена, Кръстан, Кръстана.

Народният  празник е свързан с края на летния и с началото на есенния селскостопански сезон. От Кръстовден или от Симеоновден (1 септември) може да започне сеитбата на зимните житни култури.

На Кръстовден се "осветява" семето за посев. В някои райони на страната празникът е наречен гроздоберник, защото започва гроздоберът, припомня БТА.

По традиция днес на Кръстовден се открива новата учебна година в Софийската духовна семинария "Св. Йоан Рилски". Тържеството ще започне в 9,00 часа с празнична литургия в храма на семинарията.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

31

Адриан

преди 11 години

Според легендата Елена открива кръста по указания от един стар евреин. Годината е 326 от н.е. - около 300 години след разпъването на Исус. Все едно някой сега да открие сабята на Петър Велики в днешен Санкт Петербург по указания от един стар руснак.

30

Honorik

преди 12 години

Иисус като човек може да е бил иудеин,но като Господ е Бог на всички.Вярващите получават Светият Дух,без значение от коя народност са.Самите вярващи по плът и кръв може да са българи,гърци,италианци и т.н.,но щом вярват в Христос-те носят Христовия дух.Като човек може да си към еди кой си народ,раса,род и т.н.,но като дух това няма значение.Светият Дух се дава на вярващите в Христа,без да се гледа пол,раса,народност,звание и т.н.Така,че Господ е Бог на всички,а не само на отделни хора.

29

Honorik

преди 12 години

Така със смъртта си на кръста,Христос взе върху себе си греховете на човечеството и го спаси от духовна смърт.Има 2 вида смърт-телесна и духовна.Първата я изпитват всички човеци,а втората е за лукавия и неговите слуги и привърженици,както и за човеците,които отхвърлят Иисус като свой Спасител.Спасението е подарък от Бога не по човешки заслуги,а е дар даден по Божие благоволение.Затова вярващите са спасени по благодат,заради вярата си в Христа,а тези,които Го отхвърлят,отхвърлят спасението си.

fallback