80% от българите не одобряват строежите на нови хотели, ски писти и спортни съоръжения в защитените територии на високите планини Рила, Пирин, Стара планина, Витоша и Родопите.

Това сочат резултатите от национално представително проучване на агенция „Алфа Рисърч” за международната природозащитна организация WWF, извършено през май.

Близо 80 на сто от хората подкрепят усилията на природозащитните организации да спрат застрояването на планините и Черноморието, съобщиха от WWF.


Един от всеки двама българи смята, че най-сериозните проблеми на българската природа са замърсяването на въздуха, на водата, изсичането и унищожаването на горите, както и замърсяването със смет и битови отпадъци. Всеки втори ги е посочил като най-драматични.

77,5% от българите смятат, че държавата не прави достатъчно за опазването на природата в България.

Най-важните природни ресурси на България са водите и реките, както и горите. На такова мнение са над две трети от българите. Следват обработваемите земи, планините и Черноморското крайбрежие.

Изследването показва, че за 60,2% от българите човешката дейност е причината климатът в България да се променя.

Видовете панда, пеликан и кафява мечка са сред фаворитите на хората, които искат да отделят собствени средства за опазването на рядък или застрашен животински вид. Половината българи биха дали средства, но признават, че не могат да си го позволят.

Вижте още новини от имоти

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase