Снимка: БГНЕС
fallback

Предучилищната подготовка за 5-годишните става задължителна от 2012 година. Това стана ясно по време на обсъждането на промените в Закона за народната просвета на второ четене.

В правителствения законопроект беше предвидено промените да влязат в сила година след обнародването на текста в Държавен вестник, но в крайна сметка депутатите решиха да има отсрочка.

Предучилищната за 5-годишните става задължителна от 2012 година, за да могат общините, училищата, детските градини, а и родителите да се подготвят.

Според правителството въвеждането на двегодишна задължителна подготовка преди първи клас ще доведе до намаляване на отпадащите от училище деца. Родителите няма да плащат за предучилищната подготовка. Тя ще се поеме изцяло от държавата.

За сметка на това ще бръкнат в портфейлите, ако не спазят закона. 2 500 лева беше най-високата глоба за семействата, които не започнат обучението на децата си още на 5 години. В последствие парламентът преосмисли тежестта на санкцията и тя ще остане между 50 и 100 лева.

Основните разминавания в мненията на депутатите са по въпроса къде да се обучават децата преди първи клас – в училище или в детската градина и дали да се даде възможност на родителите да избират това.

Депутатът от ДПС Лютви Местан посочи, че разликата и в менталното, и във физическото развитие на 5 и на 6-годишните е много голяма, затова трябва да има различен подход за предучилищната им подготовка.

Според него по-малките, също трябва да се подготвят за първи клас в училищна среда. Всичко това, според депутата, трябва да се уточни в закона.

Мнението на народния представител от БСП Янаки Стоилов обаче е различно – според него е твърде рано деца на 5 годинки да попадат в обстановка, която не отговаря на възрастта им.

Освен това и в този момент почти няма училища, които да осигурят нормална среда за предучилищна подготовка, изтъкна депутатът.

Битката от страна на управляващите води новият зам.-министър на образованието, станалата известна като „млада и любопитна”, Милена Дамянова. Тя изтъкна, че и сега има предучилищна подготовка и за 5-годишните, и за 6-годишните деца.

Само че родителите имат право на избор дали да ги пращат. „Задължителната подготовка означава, че държавата ще поеме ангажимент към финансирането”, изтъкна Дамянова.

В общините, където няма училище или детска градина, пак държавата ще осигурява средствата за транспорт на малчуганите. И в този текст обаче има парадокс.

Според Дамянова в София училищата и детските градини ще могат да поемат предучилищната подготовка на учениците. Ако обаче се наложи 5-годишно дете да пътува от един квартал до друг, защото местата в близката детска градина са заети, държавата няма да осигури превоз. Родителите пък ще бъдат глобени ако не изпратят детето си на предучилищна.

За доуточняването на детайлите, окончателното гласуване на текста беше отложено.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

44

ha ha

преди 13 години

а от 2015 децата тръгват на училище от 4 годишна възраст. А от 2020 от 3 годишни

43

Анонимен

преди 13 години

Аз искам да подскажа на министара че това начинание е подобре да започне от пролетта на 2013гд. защото тогава няма да има

42

Петя

преди 13 години

Задължителната забавачка за 5 годишните е най-доброто решение за справяне с ромския проблем. А е и добро решение за работещите родители. Евала, че в тази криза са отделили пари за това. А опозицията се опитва да го провали...

fallback