Снимка: БГНЕС
fallback

Бойко Борисов и Волен Сидеров си стиснаха ръцете за новините на турски език по БНТ. Първо ще свикат национален референдум, след това ще вземат решение дали да ги махат. Двамата лидери разговаряха по въпроса на среща в Народното събрание.

Депутатските подписи за иницииране на допитването вече са факт. Необходими са 48 гласа, с които ГЕРБ и „Атака” разполагат. Остава решението да бъде гласувано в пленарната зала, а до месец президентът да издаде указ за насрочване на допитването.

Сидеров и Борисов са категорични, че ще се съобразят с волята на българите, които в крайна сметка можело да кажат, че искат новините на турски език да останат.

Народните представители от ДПС също бяха в парламента днес, но отказаха да коментират решението на десницата. По думите им темата вече отдавна е изтъркана и не заслужава медийно внимание.

Подобен е аргументът и на Бойко Борисов да реши веднъж завинаги този въпрос. Според него трябва да се сложи точка на политическите спекулации по темата.

Важно уточнение е, че новините на турски език са основна точка в почти всички изказвания на безрезервния партньор на ГЕРБ - „Атака”. Волен Сидеров обяснява, че такива може да има в някоя кабелна телевизия, но не и в държавната.

Той отново повтори тезата, че според българската конституция в институциите ни трябва да се говори само роден език. Що се отнася до правата на малцинствата да говорят на майчиния си език – няма да им ги отнемаме, увери лидерът на „Атака”.

Според националиста 10-те минути слава на турските водещи струват скъпо на държавния бюджет. В същото време почти никой не гледа техният продукт. Рейтингите им със съвсем малко надхвърляли нулата.

Лидерите на ГЕРБ и „Атака” обаче не уточниха колко ще струва на бюджета ни свикването на референдум. Организирането на национални избори обикновено е около 20 милиона лева.

Въпросът обаче явно си заслужава милионите. Защото според Бойко Борисов утре може да се окаже, че арменците, евреите, „братята роми” също искат да слушат новините на родна реч.

Премиерът напомни, че в страната ни има много различни хора, от различни етноси, които изповядват различни религии.

Като християнин премиерът отговори на друг неудобен въпрос – за дългата отпуска, която са си определили народните представители по празниците – цели 23 дни.

С помощта на наскоро дипломиралия се теолог Волен Сидеров, Борисов първо припомни основните християнски празници. Посочвайки към небето премиерът обясни, че Господ е казал да не се работи – затова дори той не може да накара държавата да го прави.

„Християни сме, трябва да си спазваме и разпоредбите на началника”, заключи Бойко Борисов, отново посочвайки нагоре.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

603

Пирго

преди 9 години

До кога ще ги дондуркаме? Като не искат, да си ходят в Турция. Знаете ли неофициално от кога в Кърджали, например , ми се е оплаквала колежка-състудентка, че ако не можеш да си поискаш нещо от магазина на турски-не те обслужват-говорим за 70-80 години на миналия век! Какво е това-? Ние сме толерантни, а те ще бъдат ли?-Можете да бъдете сигурни че НЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Изучили са народопсихологията на българите и християниите и се възползват 100% от това. Прав е бил бай Тошо.

602

niki

преди 12 години

ama ste glypaci vsi4ki s izvinenie....tova lie nai vajniat vapros ...vsi4ko re6ixa ta s tova se zaxvanaxa..dokoga 6te pozvoliavate da vi manipolirat..za6to ne ni pitaxa za AECA...KOZLODYI tova ni zasiaga...za6to ne pravixa referendom kogato triabva6e ne6to vajno da se prieme kakto si podpisaxa ASTA....ili pak za belene e tam sa milioni moje naroda da re6i drygo..e sega za niakakvi ***..tolkova li e vajno niama li nai posle da prevazmogne balgarski narod malcinstvata i da zajivee s tiax porobi

601

Анонимен

преди 12 години

samo turcia e velika imperia a balgaria e ropstval 530 godini be giavuri

fallback