Тестовете на мляко бяха засилени по целия свят след скандала с Китай. У нас до този момент не бе извършен нито един. Снимка: БГНЕС
fallback

„Концентрацията на меламин, открит в популярна марка наши вафли, не е смъртоносна и не създава опасност за живота на хората“, обяви пред Dnes.bg изпълнителният директор на независимата Българска национална асоциация на потребителите /БНАП/ Богомил Николов.

Той все пак отказа да назове марката на вафлите и заяви, че оттук нататък топката е в ръцете на РИОКОЗ, които трябва да проследят сигнала и да предприемат необходимите действия.

По думите на Николов, дозата меламин, установена във вафлите, е 6 мг на килограм при допустима граница от 2 мг.

Проверка е била направена на общо 20 вида шоколадови изделия.

Той коментира, че освен в Китай, по света е имало и други драстични случаи на открити завишени дози от веществото в различни хранителни продукти.

Цитира подобни инциденти в Англия, където са откривани продукти със съдържание на меламин от 290 мг на килограм, както и Унгария – с около 170 мг на килограм.

„6 мг на килограм наистина не е опасна за живота доза, но все пак е превишена.

Най-скандалното обаче е, че откак избухна международният скандал заради меламина, у нас не е извършен нито един тест на продукти от страна на държавните специализирани органи“, алармира Николов.

Според него, производителят на вафлите е използвал мляко, което е внесено преди да бъде наложена забраната от Европейския съюз.

На 27 септември миналата година вносът на някои китайски стоки, съдържащи мляко на прах, бе забранен в отговор на скандала с отровното мляко в Китай.

„Защо за тези 6 месеца държавните органи не са направили нито един тест за меламин? Няма да се учудя и ако нямат лаборатория, в която да го извършат“, сподели Николов.

По думите му, не може и да става въпрос за сравнение на ситуацията тук и тази в Китай, тъй като там меламинът се е съдържал в адаптирано за бебета мляко и то в много по-големи количества.

„В Китай са го използвали, за да променят азотния баланс в млякото и така да заблудят тестовете за качество, тъй като меламинът вдига белтъчното съдържание“, каза още той и обясни, че меламинът е азотно съединение, което се използва в производството на смоли и в козметиката.

Председателят на Асоциацията на потребителите съобщи още, че са засечени повишени дози меламин и в някои соеви продукти.

„Не може обаче и само РИОКОЗ да гони производителите като пъдар. Самите те трябва да се грижат да пускат безопасни продукти на пазара“, категоричен бе Николов.

По думите му, производителите би трябвало да отделят пари за повторно тестване на всички купени продукти, за да са сигурни в качеството им.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

145

retg

преди 15 години

Vafli Borovec-Otrova

144

free

преди 15 години

nie kakvo li ne qdoxme, ta sega nekakyv si melamin... nikoy ni6to nqma da kaje, tova sa pari, brat mi

143

Тина

преди 15 години

Няма ли някой, който да е изтеглял въпросните вафли - от складове, магазини??? Или някой продавач от големите хипермаркети да каже името на тея проклети вафли? Все ще знаят какво са изтеглили от магазина им. Чудя се на тов затишие!

fallback