Снимка: БГНЕС
fallback

Въпреки повсеместните предупредителни сигнали най-бедната страна в ЕС настоява, че ще устои на глобалната финансова криза, пише в днешното си издание британският в. "Файненшъл таймс".

Агенция "Стандард енд Пуърс" понижи миналия месец кредитния рейтинг на България по дългосрочния дълг на 'BBB', а "Фитч" този месец свали оценката си до 'ВВВ-', тоест само една степен над рисковите облигации.

В петък Българската стопанска камара призова финансовото министерство да преразгледа бюджета за следващата година и да понижи прогнозите за растеж на брутния вътрешен продукт от 4,7 на 2 процента, отбелязва вестникът и цитира камарата, която казва, че е налице безпрецедентна глобална криза и за първи път напрежението в българската икономика се дължи не на вътрешни, а на външни фактори.

Финансовият министър Пламен Орешарски обаче отхвърли предположението, че след спасителната намеса на Международния валутен фонд в Унгария и Украйна, България може да се окаже сред следващите кандидати за финансова помощ, посочва всекидневникът.

"Не сме в подобна позиция. Банковата ни система изглежда стабилна, с добра ликвидност и солидни резерви. По-загрижени сме за реалната икономика, но продължаваме да очакваме относително силен растеж следващата година", казва министърът, цитиран от вестника.

Премиерът Сергей Станишев допусна, че догодина България може да се присъедини към европейския валутен механизъм, но макар страната да поддържа бюджетен излишък и нисък публичен дълг (от около 18 на сто от БВП), годишната инфлация от 10 процента елиминира всички шансове страната да премине по-рано към еврото, коментира "Файненшъл таймс".

Валутният борд в България премахва валутния риск. Друго изискване е парите в обращение да не надхвърлят резерва на Централната банка.

С резерви от 180 процента от парите в обращение, в условията на валутен борд, левът е защитен срещу всякакви атаки, цитира думите на Орешарски всекидневникът.

Валутният борд в други страни като прибалтийските обаче явно не е толкова стабилен, след като Латвия потърси миналата седмица съдействие от ЕС, за да се справи с кризата, заключава "Файненшъл таймс".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

32

преди 15 години

Taka e kakto pishe #30.

31

преди 15 години

30 dobre si go kazal. Moje bi ste si prodadem jilisteto (a s noviqt zakon moje i da ni go vzemat) i ste jiveem s tezi sredstva.

30

преди 15 години

Би ли обяснил някой нормален икономист тука, как държава, която почти няма вече производство, която и не може да се самоизхрани вече със собствена селскостопанска продукция, която е съставена от 80% лапащо държавни средства население без да произвежда(пенсионери, малки деца, ученици и братята роми),около 20 % произвеждащо население(включително чиновници, доктори, учители, полиция и армия),която затвори АЕЦ, продаде си пощите, продаде параходството, продаде си и земята дори,може да устои на кризата???Вече няма почти какво да се продава, а и купувачи няма.Влезте в който и да е квартален магазин.90% от стоките са внос от близо и далеч.Срещу които е изнесена готова Българска пара.На ден се внасят стотици автомобили първа и втора употреба, също срещу изнасяне на готова Българска пара.Чужди фирми работят и продават навън продукцията си, произведена у нас, а тука остават само стотинки...Как оцелява тази държава?От къде са парите, натрупани в резерва?Всеки знае, че икономиката ни е 99% само търговия и дистрибуция.1% едва ли има собственото ни производство и износ.Според мен тази държава съществува само брлагодарение на две неща-кредити на чужди банки и разни донорски програми от ЕС, и второто-емигрантите пращат по някое евро на роднините си , останали тук.И двата източника май са в момента почти пресъхнали.Какво ни чака?Нека някой икономист, но който не си е купил дипломата и не се разписва на партийна ведомност, обясни тук, ако може?

fallback