Една четвърт от българите не са наясно със съдържанието на термина "трафик на хора", показва изследване на Агенция "Медиана" сред 1502 души над 18 години, направено в периода 11 - 21 декември миналата година. 

Понятието "трафик на хора" обаче определено поражда негативна асоциация за българското общество, пише в заключението на доклада.  

Запитаните свързват "трафик на хора" преимуществено със случаите, когато жертвите са проститутки, става дума за донорство на органи, трудова експлоатация без заплащане.

Данните дават основание да се предположи, че в случаите, когато трафикираните не понасят щети, за общественото мнение това не е "трафик на хора".  Две трети от българите (при младите - над 70 на сто) не виждат нищо лошо и осъдително в това българин да се хване на работа "на черно" в чужбина, а твърдо осъждащите подобно поведение са под 9 на сто.  

В случаите на трафик с цел сексуална експлоатация общественото мнение е по-склонно да търси "вината" в самите проституиращи (36 на сто).  

Зад понятието "трафик на хора" обществото подразбира преди всичко трафикирането на българи, а не транзитирането на чужденци през България.

Основните асоциации на понятието "Трафик на хора" се концентрират около сексуална експлоатация - на първо място, трудовата експлоатация - разбирана най-вероятно като незаплащане на уговорени възнаграждения за положен труд и опит за насилствено "закрепостяване" на работещите на черно. 

С отпадането на ограниченията за трудова мобилност в общия европейски трудов пазар, както и с намаляване на емиграционните нагласи, основната тежест на "трафика на хора" ще се носи от чисто криминалните форми - донорство, продажба на деца и транзитния трафик на чужденци.     

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase