Снимка БГНЕС

Заплатите на всички преподаватели в държавните университети от най-ниската академична длъжност - асистент, до най-високата - професор, ще бъдат увеличени с 290 лева. Това беше договорено вчера на среща на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков със синдикатите във висшето образование и Съвета на ректорите.
Нов механизъм за финансиране на висшето образование

Миналата седмица служебният кабинет се съгласи да отпусне около 80 милиона лева за университетите. 39 от тях бяха предвидени в бюджета за 2024 година, но не бяха изпълнени. "Те са преведени по сметките на висшите училища", потвърди професор Евгени Станимиров, ректор на Икономическия университет във Варна.

"На практика обаче има едни 5,8 милиона лева, които ще бъдат добавени към тези 39, за да може да се осигури стъпка от 290 лева за всички - от най-ниската академична длъжност до най-високата академична длъжност - професор, за да няма на практика дискриминация на някои от позициите", каза още професорът.

По този начин към отпуснатите 39 милиона лева се добавят още около 6 милиона от втория отпуснат транш на стойност 41 милиона. Освен това е предложено с 12% да бъде увеличено заплащането на административния и научноизследователския състав в университетите.

Договорката е постигната ден след стачката на университетите - в понеделник над 40 вуза останаха затворени.

С 12% ще се вдигнат заплатите и на административния персонал и научноизследователския състав. синдикатите подкрепиха крачката, чака се становището от Съвета на ректорите в сряда. По разчетите на МОН за тази мярка ще са нужни около 26 млн. лв. от осигурените 40,7 млн.

Останалите 7,5 млн. ще се разпределят за увеличаване на докторантските стипендии.

“Ще действаме бързо, за да може допълнителните средства по сметките на университетите да постъпят максимално близо до 24 май - така ще засвидетелстваме едно уважение към висшите ни училища”, каза министър Цоков.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase