Снимка БГНЕС
fallback

Специалистите от Националната мобилна група за психологическа подкрепа на МОН ще консултират учители и директори на училища и детски градини как да постъпват в случаи с деца в риск, риск от насилие или в кризисни ситуации, съобщава съобщи пресцентърът на министерството.

По инициатива на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков е създадена организация във всеки от шестте центъра за психологическа подкрепа към МОН, които работят в страната – в София-град, Велико Търново, Пловдив, Стара Загора, Варна и Бургас, да се приемат сигнали и да се обсъждат конкретни случаи от българските училища.

Целта на тази мярка е да се подпомогнат учителите да защитят деца в риск като подават своевременно сигнали, за да се окаже необходимата подкрепа. Заедно с това те ще могат да обсъждат текущи ситуации и помощ за намиране на най-верните решения в тях. Ще се оказва и методическа подкрепа за разпознаване на белези от психологическо или физическо насилие сред учениците.

До това решение се стига след няколко случая в страната, при които учители споделят, че се чувстват оставени сами в кризисни ситуации. Очаква се мярката да бъде от голяма подкрепа за по-малки и отдалечени училища, в които няма постоянно назначени психолози.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

7

До 7

преди 3 месеца

Е нека да има такава защита, какво едното пречи на другото? А в случая не говоря за лигльовци чиито родители ги смятат за уникални, а да не могат да си вържат връзките на обувките! Конкретен пример - дете със синдром на Даун в детска градина е шамарено от г-жата там, защото не и се занимава с него! Или в у-ще даскалицата се обажда по нощите на родители да плюе по едно от децата, защото се нуждаело от ресурсен у-тел, а тя няма квалификация и решила да настрои класа срещу него за да го преместят.

6

Валери

преди 3 месеца

Ине никъде не видях добра новина от рода на "....органите от детска педагогическа стая съдраха от бой и шамари два единадесетокласника, които в продължение на 2 години тормозят други 22 съученика... и настана мир и спокойствие в час..." И въпрос до министерството толкова ли е трудно да го приложите бе кажете.

5

СС

преди 3 месеца

До 6. По същия начин, по който трябва да има защита на учители от родители, които ги тормозят, имат вечни претенции, че детето им е вундеркинд и заслужава само 6-ци, нищо че не знае 2+2, или че то не е невъзпитано, а е свръхактивно и поради това, видите ли, има право да тормози другите деца.

fallback