Снимка: БГНЕС, архив
fallback

В интернет пространството липсва официален правописен речник на българския език, предупреждават специалисти от платформата "Как се пише" в навечерието на Деня на будителите, 1 ноември.

Правописът ни все още е аналогов и не е осведомен за съществуването на интернет, пишат те.

Много ми липсва силен авторитет зад българския език, заяви пред БНР д-р Павлина Върбанова - създател на платформата "Как се пише".

"Толкова много години минаха от издаването на последния официален правописен речник през 2012 г. Липсват лица, гласове от официалните институции, които са призвани да се грижат за българския език и да определят неговата нормативност, които да ни казват на всички нас какво е правилно към днешна дата, как ние да продължаваме да бъдем грамотни и да се развиваме и това нещо да се популяризира и да стига до хората. Грамотността е двупосочен процес", коментира тя.

По думите й интернет дава възможност официалният правопис да бъде непрекъснато обновяван и допълван. Не е добре обаче основни правила да се променят всяка година, допълни д-р Върбанова. Тя обясни, че тревогата й не е за това, че последният правописен речник е от преди повече от 10 години, а за това, че го няма онлайн.

Неграмотността е много широко понятие и ние я виждаме на всички равнища и в много области, отбеляза Доротея Николова, учител по български език.

"В политическата култура на нашите видни общественици, личности също прозира тази обща неграмотност. Ако нещо ми липсва в чисто езиково отношение, това са ярките послания, запомнящите се думи, липсва ми интонацията, от която да личи, че тези хора наистина искат да направят нещо и са способни да го направят", добаави тя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

24

Анонимен

преди 6 месеца

Не било от МОН и това бил пролбелм. А не е проблем, когато МОН реши, ей така, да обяви някоя дума за "архаична" или да смени някое правило, което си го учил в училище, но сега е "неправило".

23

Благоевград

преди 6 месеца

Има македонски език, ползвам го 10 години

22

Анонимен

преди 6 месеца

Няма речник щото от това не се печели. Кой ти чете речници в днешно време.....Младите ползват нета само за соц мрежи и да гледат п0рн0.

fallback