Снимка БГНЕС
fallback

Министерството на образованието опита да изпише вежди, но избоде очи.

Това стана, след като ведомството даде нови, уж поверителни имейли, на всички училища след получаването на серия бомбени заплахи, в които пишеше, че всички ще умрат. Веднага след това към МОН тръгнаха атаки, че училищата са ползвали уязвими домейни, например в abv. След това МОН раздаде задължителни имейли на училищата, кито обаче са базирани на неразпознаваема информация за тях.

"В началото на домейна стои info, а след това административния ни номер в платформата НЕИСПУО /новите електронни дневници - б. р./. Това е все едно да напишеш ЕГН-то си в пощата. Никой няма да разпознае училището по тези данни", каза пред Dnes.bg директорът на 51-во СУ Асен Александров. Той коментира, че училището е платило около 5000 лева за собствен домейн и сигурност още преди това, но МОН не позволява пощата от по-популярния имейл да бъде пренасочена към тази, която министерството е дало. "В резултат на това може да се изгуби информация, тъй като повече от хората познават старата ни поща", каза той.

Подобни пощи има и за учителите, обясни пред Dnes.bg директорът на 107-мо ОУ Данко Калапиш. Според него това може да увеличи сигурността, но ще лиши десетки хора от възможността да пишатдо училището, тъй като разчитат на стари пощи.

Според директори чиновническото решение да се използват неразбираеми от хората комбинации може да спаси училищата от бомби, но да лиши десетки от тях от обратна връзка с родители.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Анонимен

преди 11 месеца

В МОН работят хора, които е срамно да работят там.

9

Калашников

преди 11 месеца

С ГОЛИТЕ снимки.

8

kolio

преди 11 месеца

5000 лв за домейн... измислени мейли... при толкова специалисти на световно ниво в България, няма ли кой да наемете, да направи за 1 час всичко необходимо... МОН е най-голямата трагедия, най-смотаната институция, образованието е на последно място в света

fallback