Снимка БГНЕС
fallback

Добавки към заплатите за най-дефицитните учителски специалности искат училищни директори. Става дума за математика, информатика и природни науки, където в момента гладът за кадри е огромен. За диференциацията в заплащането настояват ръководителите и на двата директорски синдиката в средното образование – Асен Александров, шеф на 51-во СУ, и Диян Стаматов – на 119-то.

В момента има дефицит на качествени кандидати за преподавателска работа, който обаче е замаскиран от факта, че едни и същи хора подават документи във всички училища, при това от години, коментира пред Dnes.bg Александров. Някои от тях дори никога не са били учители и са привлечени само от по-стабилните в момента преподавателски заплати. „На два пъти миналата година обявявах конкурси за учители по математика и не можах да избера кандидат. Банки и частни фирми предлагат заплати, които не са конкурентни на 1200 лева стартова заплата, с колкото реално сега започват младите учители“, коментира Александров. Според него пренаситено е предимно с учители по физическо и музика, където кандидатстват 100-200 души за едно място. По дефицитните дисциплини понякога дори не се явяват кандидати.

„Според МОН имало много кандидати за едно място. Нямало проблем с учителските кадри. Имам известно несъгласие с това твърдение! За София наличие на десет кандидати за едно място си е прекалено малко! Успоредно с това съм на категоричното мнение, че щом е налице дефицит, това трябва да се отрази на получаваната заплата.

Добре е да няма успокояване сред управляващите, че проблемът с учителите е решен! Има сериозен дефицит на учители по информатика, математика, физика, български език и чужди езици и тази тенденция върви от години“, писа неотдавна пък във фейсбук профила си Диян Стаматов.

Според него добро временно решение е да се даде допълнителна надбавка над заплатата на тази група учители, така че тя поне малко да конкурира заплатите, които биха получавали в други сектори. Става дума не само за новоназначените, но и за работещите досега. Друго учителско предложение е например по чужди езици да се назначават и хора без педагогическа правоспособност, докато МОН излезе с дългосрочна програма какво да предприеме.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

Морска

преди 1 година

Стаматов, това е дискриминация! Трябва ли всички други да станат дефицитни, за да има и за тях?! Аман от глупавите ти приумици вече! Да назначим бедни украинци, не щеш ли?!

17

До 12

преди 1 година

Умноко, добре го написа "невъзпитано поколение". Като си толкова учен, би ли обяснил, учителя ли е този, който трябва да възпитава 14,15 годишен ученик?

16

Така ще е, понеже

преди 1 година

няма мандатност, а конкурсите за директориотпаднаха по политически причини. Все същите чавки продължават да управляват училищата и да си развяват коня. Те идват с идеята, че са "до живот" на това място и никой не може да ги помръдне. Затова се мислят за всезнаещи.

fallback