Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Обучения за това как да познават гръбначните изкривявания при децата започват учителите по физическо възпитание и спорт в София. Те ще са част от кампания за ранна диагностика на гръбначни изкривявания на Столичната община.

"Досега не обръщахме толкова внимание на това дали децата са поставени в час. Изгубихме време в електронното обучение. Над 400 учители по физическо възпитание ще се включат в кампанията, ще бъдат обучени да разпознават първите белези на изкривявания. Така ще дадат насока на родителите", каза директорът на 140 СУ "Иван Богоров" Мая Зафирова в ефира "България сутрин".

Трябва да се обърне внимание на това как се намира тялото в пространството - дали има прави линии между ухото, рамото, тазобедрената става, коляното и глезените, обясни кинезитерапевтът Петър Петров. "Трябва да има добра осанка. Ако се забележи, че шията е изнесена напред или раменете са твърде отпуснати това може да са признаци на изгърбване. Трябва да се следи за нивото на лопатките, талийните триъгълници и всички части на тялото да бъдат в една линия", посочи Петров.

Пред Bulgaria ON AIR кинезитерапевтът подчерта, че е важно родителите да обръщат внимание на стойката на децата, както и да се правят необходимите прегледи.

Според зам.-директора и хореограф па народни танци Марио Гергинов в танцовото изкуство и спорта все по-често се обръща внимание на правилното движение.

"В танцовото изкуство винаги започваме с упражнение на т.нар. "Станка". Там се научават как трябва да са поставени ръцете, краката. Има много упражнения, за да може тялото да е загрято и подготвено за интензивна работа", обясни гостът.

Всички учители от 140 СУ "Иван Богоров" ще се включат в кампанията, уточни директорът. "Те виждат в растежа на детето каква е необходимостта", коментира Зефирова.

"Едно от най-важните неща е децата да бъдат активни и да имат достатъчно физически занимания през деня, тъй като тялото се адаптира към това, за което го използваме", смята кинезитерапевтът. Учениците от професия "Танцьор" имат между 16 и 18 часа седмично.

"Интересът към танцовото изкуство го има. Създава им се култура към всичко", коментира Гергинов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

4

Анонимен

преди 1 година

Учител разпозна проблеми със зрението на синът ми! Така че това е много добра инициатива!

3

Анонимен

преди 1 година

Ееех, едно време в началото на всяка учебна година имахме профилактика, пълна и всеобхватна. Мереха дори обем на бял дроб, въпросната сколиоза, единствено зъболекарката за нищо не ставаше.А сега раниците им са тежки, свръхтежки. Упебник, учебна тетрадка, помагало, тетрадки и така за всеки предмет....

2

Анонимен

преди 1 година

тия на снимката ли са дадени за пример?

fallback