Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Над 700 са свободните места, които останаха в гимназиите в страната след третото класиране. Затова пък бяха заети всички останали след второ класиране свободни места в най-желаните училища. До 10 септември текат четвърто и така нареченото директорско класиране.

"Традицията показва, че най-желани в големите градове остават езиковите гимназии. Има доста интересни специалности в професионалния спектър, които също са доста желани", заяви председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета у нас и директор на 119-о училище в столицата Диян Стаматов в "България сутрин".
Oще по темата
На въпроса достатъчно ли е да увеличим броя на учебните часове и да променим част от съдържанието, той отговори, че не е, защото е важно какво и как се учи.

"Вярно е, че колкото повече време има за упражнения, толкова по-лесно се изучава даденият учебен предмет, но не може да се разчита само на часове за повтаряне, на преговор, на упражнение. По-скоро на начина, по който се поднася учебният материал по трудните дисциплини. Трябва да се осъвремени учебното съдържание в посока не опростяване, а така, че на ученика да му е много по-адекватно за възрастта и по-приятно за възприемане като учебно съдържание", обясни Стаматов пред Bulgaria ON AIR.

Той се надява бъдещият министър на образованието да не влияе по никакъв начин на образователната система.

"И тази учебна година ще започне на 15 септември, въпреки настояванията на предишния министър това да бъде променено. Въпреки промените, свързани с различни желания за удължаване на учебната година, тя ще завърши отново по същото време, така че традицията не може да бъде подвластна на желанията и въжделенията на който и да е министър", смята Стаматов.

Според него образованието винаги е било извън всякакви политически колебания и това му е хубавото.

"Добре е обаче нашата образователна система да има трайност, устойчивост и предвидимост по отношение на това, което се учи, за да може всеки един гражданин, който завършва образованието си, да е готов да управлява страната ни по най-успешния начин. За да не се срамуваме след това, че сме извели ученици, които не могат да управляват държавата", посочи още Стаматов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

35

П.К.

преди 1 година

Местата за преводачи отдавна свършиха. Мигновенният компютърен превод върши отлична работа. Та къде, тия ще намерят поприще? Добро заплащане? И в нашето време инженерните специалности се котират активно. Да създаваш машини, устройства, битова техника. Да остава нещо след теб е едно голямо удовлетворение за младите хора. Кандидатствайте, завършвайте машинни и електронни инженерни специалности. Не се страхувайте. Работете в модерни индустрии с принадена стойност. Пожелавам ви го от сърце и душа!

34

Анонимен

преди 1 година

Искат да учат езици за да могат да се махнат от тук,от тази прогнила и корумпирана система на ваши и наши,от липсата на реализация и адекватно заплащане

33

Анонимен

преди 1 година

Казвам го като човек, който говори свободно 3 езика. Нивото на изучаване на чужди езици в училищата е само базово. Дава основни граматически рамки и речников запас, но без комуникация с носител на езика става каша. Основните начини за преподаване е сухо зубрене на глупави банални текстове и думи. Научи тия 150 вида билки и дървета (реален пример от СУ). Не сме машини и нормално да не знаем някоя дума. Ролята на учителя е да ги научи как да обяснят значението на самата дума, когато я забравиш.

fallback