Вълна от дискусии в социалните мрежи предизвика изборът на автора на разказа "Талисман". Припомняме, че той се падна на седмокласниците по националното външно оценяване по БЕЛ.

Почти всяка година обществото реагира, когато долови нещо нередно, неуместно и несправедливо в обучението на децата, заяви езиковедът доц. Владислав Миланов пред Bulgaria ON AIR.

"Прочетох този разказ и той не достигна до мен. Един подготвен ученик, който е работил с много текстове, няма да се затрудни от това, че има непознат текст срещу себе си. Но за учениците в 7-и клас е важно този текст да бъде добре подбран", каза гостът в студиото.

Той подчерта, че МОН трябва да поставя уместни задачи на учениците и да проверява наистина наученото в средното училище. Според езиковеда трябва по-добре да се подбират авторите и текстовете. А задачите трябва да бъдат преглеждани от учители по български език и литература, както и от академици, смята доц. Миланов.

"Да провериш знанията по роден език и литература не означава просто да подредиш няколко тестови задачи. Не означава да избереш един разказ, който отговаря на формалните критерии. Изисква се да провериш, доколкото учениците са научени да мислят образно и да разпознават граматиката - да имат богата лексикална култура и богато мислене. Да имаме гаранция, че ще бъдат добре подготвени в живота", обясни езиковедът.

По думите му в парламента наблюдаваме бедна езикова култура и циничен речник.

"Уморени сме от ниското равнище на култура, което наблюдава в парламента в последните години. Тенденцията е към все по-бедна мисъл, реч и езикова култура", заяви той.

Клишетата не престават да бъдат тема на нашите наблюдения: "Държавата ще поеме своята отговорност", "Образованието е най-големият ни приоритет", "Правителството полага всички усилия да овладее кризите"... Обидните думи са голям проблем, прекрачихме тази граница", каза още доц. Миланов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase