fallback
 
Български ученици спечелиха общо 11 медала от две олимпиади по астрономия. Състезанията са се провели през ноември, а виртуален домакин бяха Италия и Колумбия. 
 
"Нашите ученици завоюваха 3 златни медала, 5 сребърни и 3 бронзови. Това е едно от най-добрите представяния на България, макар и онлайн. Лидери в световен мащаб на състезанията по астрономия са Русия, Индия, Китай, Южна Корея. Страни, които имат силни традиции в астрономията и физиката. България се нарежда сред най-добрите 5-6 държави. В Европа ние и румънците сме най-добрите", не скри радостта си от успеха ръководителят на отбора Никола Каравасилев в ефира на Bulgaria ON AIR.
 
"В първия тур се проверява за определено време кой ученик ще се справи най-добре. Вторият тур е най-интересен, той включва анализ. В него участниците разполагат с данни от реални наблюдения и те трябва да извлекат някаква информация. Това се доближава най-много до работата на астрономите. Третият тур е свързан с работа с телескопи и звездни карти. Онлайн този тур мина на хартия", обясни Каравасилев.  
 
"Не е лесно да се организира онлайн състезание - необходимо е осигуряването на цялата необходима техника, видеонаблюдението от страна на домакините, осигуряване на квестори, на зали. През ноември, когато се провеждаха двете олимпиади, едно след друго се променяха условията като ограничения", подчерта ръководителят на отбора. 
 
Той е убеден, че все повече български ученици ще се включват в такива състезания. Условията в училищата стават все по-добри за провеждането на различни експерименти, които са интересни за децата. 
 
"Когато завършват физика или астрономия в университета, някои стават учители, други подготвят бъдещи олимпийци, а голяма част от тях заминават за чужбина. Малък е броят на хората, които избират астрономия и астрофизика за свое образование", заяви Никола Каравасилев. 
 
Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

До ДДРОнег

преди 2 години

В случая тези деца и всякакви по-ориентирани ученици, трябва да имат възможност да избират какво да учат още след 7 клас. Безумие е да им губят времето с неща, които не ги интересуват, да ги зариват с купища домашни по ненужни предмети, а да не им остава капчица свободно време, за да се развиват в сферата, в която биха желали. Сериозно трябва да се преосмисли образователната система в момента, защото е тотална загуба на време и ресурси. *** презентации, проекти и тестове не са образование!

12

до 7

преди 2 години

Да не забравяме, че в едни не много далечни години, всички учеха ВИШО икономика. И сега не са намелели , щото лесно се влиза. И продаваха после на пазара. Точно същото чака и лавината от ИТ специалисти, бълвани от всеки нашенски университет. Скоро работата на 98% от тях ще бъде заменена от изкуствения интелект, който останалите 2 % пишат в момента. Ще слугуваме на машини и ще се чудим как да избягаме от контрол.

11

Браво

преди 2 години

Поздравления за учениците и техния учител Никола Каравасилев! Един преподавател изцяло отдаден на каузата да преподава знанията си на подрастващите.

fallback