Масово учителите не са съгласни те да правят тестове за COVID-19 на малките ученици. Те са категорични, че за този труд ще искат и допълнително заплащане.  
 
"Огромна част от учителите не припознават тази дейност като тяхна собствена или като част от длъжностната характеристика, която на учителя е много голяма. Но 87,3% от колегите се включиха вчера – огромна част от учителите и директорите, и това означава, че България не е загубена", каза председателят на Синдикат "Образование" д-р Юлиян Петров в ефира на Bulgaria ON AIR.
 
Той допълни, учителите вероятно ще получават по 100 лв. на месец. Предстои да бъде подписан анекс към колективния договор. 
 
"Чудесно е, че ще имаме допълнително заплащане, но още по-чудесно е, че учителят показа пример в обществото как трябва да се справим с пандемията", изтъкна председателят на Синдикат "Образование" в ефира на Bulgaria ON AIR.
 
В тестването на учениците се включиха и студенти от Медицинския университет в София.
 
"Правя го, за да могат децата да влязат отново в клас. Те бяха много щастливи, с усмивки ни посрещнаха, съдействаха ни. Организацията беше страхотна и много бързо се получиха нещата", сподели студентът Валентина Флорова, която е и доброволец в 23 СОУ "Фредерик Жолио-Кюри".
 
"Където сме по-нужни, там ще реагираме и там ще отидем. Ще се разделим, ние сме достатъчно", категорична бе Мария.
 
"Защо трябваше да не вярваме на родителите да го правят вкъщи, както го правят в Гърция и в Германия? Вчера чухме колко малко деца са отчели положителен резултат, което показва, че или при децата няма висок процент на заразяване, или че тези тестове не са достоверни и не се припознават. Тази гимнастика беше малко пресилена и нямаше смисъл от този подход", смята той.
 
Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase