Снимка: БГНЕС
fallback

Успешното начало на учебната година с присъствено обучение трябва да бъде продължено, като се вземат всички мерки за минимизиране на риска от епидемична вълна и с грижа за здравето на учениците и учителите. Това обяви министър Николай Денков, който направи отчет за свършеното.

Този първи приоритет на МОН в новия мандат ще бъде основна отговорност на заместник-министър Мария Гайдарова, която остава на позицията си от предишните четири месеца.

По думите му интегрирането на информационните системи на МОН и Министерството на здравеопазването осигурява всекидневен достъп до актуални анонимни данни за броя карантинирани учители и ученици, което позволява да се взимат гъвкави решения за присъствено или онлайн обучение на ниво училище и детска градина.

Статистическата информация за броя ваксинирани и преболедували преподаватели и ученици пък дава възможност за по-дългосрочна оценка на риска от разпространение на заразата в образователните институции, обясни Денков.

В следващите няколко месеца трябва да започне подготовка за изпълнението на новите европейски програми и проекти за образование и наука, съобщиха от МОН. Само в Националния план за възстановяване и устойчивост и в програма "Образование" са предвидени общо повече от 3,3 млрд. лв. за двете сфери. "Това ще изисква месеци работа. Ние ще я започнем, а следващото редовно правителство ще я завърши най-вероятно през пролетта на следващата година", каза министърът.

Дейностите по този изключително важен приоритет на МОН ще се управляват от нов заместник-министър. Това е Ваня Стойнева - експерт по европейски фондове и програми с три мандата като служебен заместник-министър по тези въпроси досега.

В изпълнението на този приоритет ще участват активно също досегашният заместник-министър за висше образование проф. Генка Петрова и новият заместник-министър за наука чл.-кор. проф. Константин Хаджииванов, който идва от БАН.

Служебният екип в МОН ще започне също подготовка на бюджета за образование и наука за 2022 г. и на актуализираната бюджетна рамка в тези сфери за следващите три години.

Денков отбеляза още три важни резултата от работата на екипа в предишния служебен мандат в МОН. Това са приетата Национална карта на висшето образование в България, подготвените промени в Закона за висшето образование за съвместно обучение на студенти и въвеждането на статута на проектните докторанти, а така също разработването на методика за определяне на статут на изследователски университети.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

45

Беновска пипа

преди 2 години

Водят ни към нов локдаун! Явно това е техния приоритет. Ако беше присътвенето обучение, щяха да положат грижи за да го осигурят. В сегашната ситуация това е невъзможно.

44

6

преди 2 години

МОН говори за всичко , но не и за образование и възпитание.Учениците от гимназиите ходят на училище с по една тетрадка малък формат във вътрешния джоб, в лявата ръка телефона , а в дясната -цигарата!Чантата на един първокласник тежи точно 9 кила!?Частните уроци отнова в действие-училището е само проформа!Какво говориш бе Днков -ти си в небесата!?

43

ACDC

преди 2 години

Престъпно бездействие на МОН, МЗ и МВР. Ще повторят есента и зимата на 2020 г. Тогава при 2 пъти по-малко нови случаи 4 пъти по-малко смъртни случаи беше въведено изцяло дистанционно обучение. Сега тези ни говорят за изцяло присъствено обучение. Ако не ги беше грижа само за изборите щяха да направят ваксинационна кампания както в цивилизованите страни и да спасят присъственото обучение.

fallback