Снимка: БГНЕС
fallback

Учебната година ще приключи присъствено за всички ученици след завършването на зрелостниците, външното оценяване и матурите ще се проведат в училищата и няма да отпада учебен материал. Това заяви във Велико Търново министърът на образованието в оставка Красимир Вълчев.

Ако ситуацията се подобри, имаме основание до края на месеца, да се вземе решение за връщане на всички ученици присъствено в клас, но това най-вероятно ще бъде решено от следващо правителство, каза министърът.

"Учениците от 1-4 клас имат само 5 загубени седмици. До голяма степен спасихме годината за децата от начален етап. Що се отнася до учениците от прогимназиален и гимназиален етап, това беше най-трудната година от гледна точка на възможност за присъствено обучение", призна министърът.

Средно около 50% от учениците 5-12 клас са били на присътвено обучение през тази учебна година, но до края има предпоставки процентът да се увеличи, смята Вълчев. Учебната година се удължава за децата от първи до шести клас, посочи образователният министър в оставка Красимир Вълчев.

„Тези 303 училища, които избраха през декември месец да не учат, да провеждат проектни дейности, сега ще учат през юни месец, а останалите ще предложат занимания по интереси. Вероятно повече ученици ще бъдат на така нареченото компенсаторно обучение - това е допълнителното обучение за преодоляване на образователни трудности“, каза министърът.

Присъствено ще се проведе външното оценяване и матурите за учениците от четвърти, седми, десети и дванадесети клас. Няма тематично изоставане от предходни години, затова няма да отпадат теми от конспектите, заяви просветният министър.

„Има предпоставки да бъде проведено при спазването на всички епидемични условия. Учениците ще бъдат между 8 и 13 в зала в зависимост от големината на класните стаи, така че да има отстояние между тях на метър и половина, ще влизат от колкото се може повече входове“, обясни Вълчев, цитиран от БНР.

В ПМГ „Васил Друмев“ във Велико Търново министърът откри изследователски комплекс по математика и природни науки. В плана за възстановяване и устойчивост са заложени средства за изграждане на STEM центрове в 2000 училища.

В изследователския център е създадена и нова лаборатория по роботика, а иновативната задача, възложена от образователния министър на ПМГ и Техническия университет в София, е да се разработят нови образователни и тематични направления над задължителните дисциплини и Природо-математическата гимназия във Велико Търново да стане център за дигитални иновации и реализация на младите хора.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

20

Анонимен

преди 2 години

Никакви 5 ЗАГУБЕНИ седмици . Начален курс си учиха през цялата година и не виждам никакво , ама никакво основание за удължаване на учебната им година . А колкото до НВО в 4. клас , една безмислена идея , която се прави на инат , за да могат да се изкупят създадените за тази цел помагала . След всеки онлайн урок за НВО не забравят да ги рекламират и призовават родители и деца да си ги закупят . А къде в учебната програма има отредено място за тяхното решение и подготовка , не става ясно.

19

ъъъ

преди 2 години

Аз викам тоя министър да вземем да го явим на матура. Нищо чудно да се окаже, че последствията от дистанционното не са чак толкова пагубни, колкото някои други неща.

18

Анонимен

преди 2 години

След години ще се усетят пагубните последствията от дистанционното обучение.Иначе този може да си говори,каквото си иска!

fallback