Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Учителите имат положителна нагласа към ваксините, проявяват интерес и търсят научни доказателства за тяхната ефективност, но все още голяма част от тях не откриват достатъчно достоверна и надеждна информация. Това сочат резултатите от проучване на Синдиката на българските учители, проведено съвместно със Сдружение на директорите в средното образование.

Oще по темата

Като цяло учителите имат положителна нагласа към ваксинирането, като процентът на тези, които твърдо са заявили желанието си да се ваксинират (27,3%) и все още колебаещите се (26,9%) сумарно е по-висок от процента на тези, които са отговорили, че на този етап не планират да се ваксинират (45,8%).

Най-силно влияние върху решението на учителите оказват експертните мнения на медицински специалисти, изразени в медии и социални мрежи (52,7%). Това означава, че учителите сериозно се интересуват от проблема, активно следят изявите на авторитетите в областта и имат доверие на техните становища и препоръки. Прави впечатление невисокият процент на доверие и влияние към личните лекари, който е едва 10,8%.

Желанието да се върнат към обичайния начин на живот е най-мотивиращо за учителите да се ваксинират (43%), както и убедеността им в ползата от ваксините (31,7%), и че само така могат да бъдат защитени при многочасовото ежедневно общуване с учениците (16,9%). Решението да се ваксинират не се влияе съществено от мнението на другите колеги за това, като то е минимално – едва 3,3%.

Най-големите притеснения сред изразилите нежелание да се ваксинират са страх от евентуални странични ефекти (47,6%), липса на яснота дали ваксината няма да им навреди при наличието на други заболявания (32,4%) и липсата на доказателства, че ваксината ще ги пази ефективно за достатъчно дълъг период от време (31,1%).

Само 11,3% са заявили, че не са привърженици на ваксините, което отново извежда като основна причина за липсата на доверие към ваксинирането на недостатъчната информираност по проблема.

Горният извод се потвърждава и от отговорите на тези, които са изразили колебание в решението си за ваксиниране. Четиридесет и четири процента са заявили, че биха се ваксинирали, ако имат достатъчно достоверни данни за ефикасността и безвредността на ваксината върху различните възрастови групи. Повече информация за страничните ефекти на ваксините би повлияла положително на решението на 33,8% от анкетираните, а увереността, че ще изградят траен имунитет към заболяването би мотивирала 31,9% от тях.

Главният източник на информация за ваксините срещу COVID-19 за учителите е телевизията – 71,5% от анкетираните, както и различните интернет сайтове – 37,1%. Сравнително слаба е информираността от РЗИ и медицинските лица в училище – 12,5%, както и от колеги и приятели – 11,4%.

Едва една пета от учителите (20,6%) оценяват наличната информация за ваксините като достатъчна и достоверна.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

48

...

преди 3 години

Страничните ефекти от ваксините се проявяват по-често и с по-голям интензитет при по-млади хора. Корона вируса влияе по-силно и е по-опасен за стари хора. Ваксинирайте старите, оставете младите да го преболедуват и да се свършва с тая глупост вече. Бизнеса фалира, безработицата расте с външния дълг и никой не мисли после как ще го плащаме!

47

Анонимен

преди 3 години

То лекари отказват вакси живи ,що не и учители или ние,и да ни разправят че като се ваксинираме ще си върни свободата )ей гадове духайте таратора

46

Иван Бол

преди 3 години

За една седмица от Ухан , пламна целия свят. Вече година мина. Ако е толкова заразен, аз във Лондон живея , да не съм го срещнал една година. Тук е кошер. Седем летища само млади не ги е страх. И то ваксината е хубаво преди срещата с вируса да я имаш. Аз съм за ваксиниране като научен подход. Обезмисля се наистина след толкова много време. След дъжд качулка. Но Будителите с тяхната роля в обществото и авторитет пред подрастващите какъв пример дават? Будителя с факелът на знанието, храни ме народ

fallback