fallback
 
От утре учениците се завръщат в училище, но студентите остават на онлайн обучение. Техническият университет в София е едно от най-големите висши училища в страната.
 
"Инженерното обучение не е подходящо да бъде извършвано изцяло в електронна среда. При нас голяма част от обучението се провежда в лабораторна база. Необходима е творческа обстановка, работим с много апаратура. Всичко това предполага присъствено обучение. Не може да не отчетем и опасността - здравето е най-важно", коментира в ефира на Bulgaria ON AIR ректорът на ТУ-София проф. дн инж. Иван Кралов.
 
Той посочи, че наличието на студенти в лабораториите и веднага след това онлайн обучение създава проблеми. Според него стиковането не е възможно стиковането.
 
"Имаме проблеми с чуждестранните студенти, голяма част са затруднени да дойдат за присъствено обучение. Надяваме се най-скоро да се върнем към присъствено обучение - това го желаят студентите и голяма част от преподавателите", подчерта ректорът на Техническия университет.
 
От думите му стана ясно още, че очакват да преминат на присъствен режим през пролетта, но това е под условие.
 
"Техническите предизвикателства до голяма степен са преодолени. Въпросът е, че желаем нашите възпитаници да придобият умения, които стават на място. Ще бъдат компенсирани със засилено присъствено обучение и удължени сесии. Голяма част от тях са дошли да станат истински специалисти и тази мотивация ще даде резултат да се върнат в лабораториите и залите", заяви ректорът.
 
Според него оценките от последната сесия съответстват на тези от предходните години. Има леко завишение, но не е ясно дали някои студенти използват нерегламентирани методи.
 
"Няма да се върнем към някогашното класическо присъствено обучение. Ще има онлайн обучение, което ще ни позволи да намалим присъствените часове. Ще се фокусираме върху уменията да изграждаме създатели", проф. Кралов.
 
В следващите дни в ТУ-София ще бъде създаден мобилен пункт за ваксиниране. Около 700 човека - 45% от преподавателите и служителите, са се записали за ваксиниране.
 
Университетът разполага със 145 хигиенисти, които се грижат за дезинфекцията - те също са включени в списъците за ваксиниране. Провеждат се и тестове за коронавирус сред преподаватели и персонал, които са за сметка на висшето учебно заведение.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

Кон

преди 3 години

Наздраве, колега! :) Не съм съгласен с процентите. Миналата година ми се събират 2 пъти по три дена на място, за тази - сигурно пак толкова ще ми трябват макс. Просто в съвременните високи технологии, човешката ръка няма място, само ума му. Освен това, в ТУ нямат почти никакви смислени лаборатории (с техника от това десетилетие), така че не мисля, че някой изпуска кой знае какво. ПП По-добре студентите с парите за транспорт и общежитие да си купят по един осцилоскоп, мултицет, 3д принтер и т.н.

15

до Кон

преди 3 години

Ще дойдеш на моята :)50% казах присъствено. Останалото може отвсякъде в днешно време.Но инженер да си стои изцяло у дома и да се получават нещата, няма как.*П.С. Също съм инженер автоматика и програмирам завод в германия :)

14

Кон

преди 3 години

Да седя и да пиша на коляно в завода в Германия ли (аз съм в БГ). Работя 90% от...все тая къде и в останалото време интензивно на място, ама е по-скоро, за да получа обратна връзка за направеното - както каза да го пусна за сефте и да видя, че работи (след хилядите синтетични тестове). Същия процес се повтаря и с другите "видове" колеги. Не казвам, че може 100% дистанционно да се работи/учи, ама отричането на новата реалност (от десетилетие поне) не отива на хора с претенции за иноватори.

fallback