Снимка: БГНЕС
fallback

Нулева е вероятността за нулева година. В най-лошия вариант може да има удължаване на учебната година за сметка на лятната ваканция, каза образователният министър Красимир Вълчев пред bTV. По думите му има резерв през лятото, но все още не обсъждан вариант учениците да учат и юли. Вълчев посочи, че тази година учителите имат и повече време, тъй като няма има загуби, поради грипни ваканции или екскурзии.Не се обсъждало и удължаване на коледната ваканцията, подчерта министърът.

Oще по темата

15 170 деца и 2401 педагози пък са поставени под карантина. "Тревожни са общите числа, това, което се случва в образователната функция, е резултат от общата ситуацията. При децата и учениците стойностите са 10-15 пъти по-високи",  заяви Вълчев.

В момента около 45% от школата са превключили към дистанционно обучение. Около 40% от учениците са онлайн след решение на областните щабове, а 5% (137 училища) учат дистанционно след разрешение на просветният министър. Нито едно от школата не е онлайн в резултат на заповедта на здравния министър, според която при 15% ученици със симптоми школата в червената зона могат да минат онлайн. "Този вариант е по-добър от общото решение на здравния министър за цялостно затваряне, тъй като има 1300 училища, в които няма нито един случай на коронавирус", посочи Вълчев. Той даде за пример училището Лозен, което е искало да учи присъствено, защото няма нито един случай.

Според просветният министър до Коледа в големите градове учениците ще могат да се върнат в класните стаи с графици, защото при тях ще се съберат 5-6 седмици дистанционно обучение. "Няма модел, при който да няма негативи. Локалното диференцирано решение е най-правилно.За 3 седмици няма за изчезне вирусът, ако направи пълен локдаун. Трябва да се ходи на училище, колкото ситуацията позволява. Не може до март да не ходят на училище едни и същи ученици. Не можем да си позволим да затворим образователна система за 6 месеца, както и децата вкъщи.", коментира той. При децата от начален етап било най-наложително да учат в класните стаи, тъй като те не трябва да се застояват продължително пред екраните вкъщи, а и с тях трябва да бъде родител.

"Ситуацията е трудна за всички и няма лесни решения. Подкрепям всяко едно решение на училищата да преминават временно на обучение в електронна среда. Там, където не е направено, ще търсим гъвкави решения. Неможем да си позволим да затворим едни деца за шест месеца. Следващата седмица ще обсъдим и задължителното носене на маски в клас.", каза министърът и допълни, че е "за" това да става при ученици над 4-и клас.

По отношение на предстоящото външно оценяване на седмокласниците просветният министър обясни, че има възможност за провеждане на още един изпит, ако голям брой ученици не могат да се включат в него. Проблемът при този вариант била липсата на равнопоставеност между двата теста. "Към днешна дата се въздържаме от такова решение, но сме готови. Може да има възможност и за признаване на оценки от вътрешното оценяване", обясни Вълчев. Той допълни, че няма проблем да отпадне част от  материал, но това ще се реши до края на април.

Просветният министър обясни още, че въпросът дали учениците от 1-и до 4-и клас трябва да повтарят е поставян най-често от учителите и голяма част от тях смятали, че трябва да има такава възможност. Следващата 2021 -а е минал един цял цикъл от прилагането на новия закон и ще може да се направи оценка на това.", каза Вълчев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

105

Анонимен

преди 3 години

оставка момнетално не мога да те гледам повече

104

Анонимен

преди 3 години

,, Класната:Иванчо, утре да влезеш в интернет с родителите си.."

103

Анонимен

преди 3 години

,,Ако училищата бъдат затворени още известно време, родителите ще изобретят ваксина по- рано от учените,,.

fallback