Снимка: БГНЕС
fallback

Как ще работят в ситуацията на COVID-19 петдесетте български висши училища? Някои от тях вече започнаха новата учебна година по-рано като част от мерките за сигурност, други ще я открият на 1 октомври. Нашата проверка показа, че колкото и различни да са българските университети, като цяло там ще има смесена форма на обучение - присъствено и онлайн. Част от мерките са: маски в общите помещения и дори в залите и мерене на температурата на входа.

В най-голямото ни висше училище с около 20 хиляди студенти, УНСС, новата учебна година вече започна на 14-ти септември. Според ректора проф. Димитър Димитров дори това е било мярка срещу COVID-19.

"Две седмици имахме хубаво време, могат да се проветряват залите и по-лесно се понасят опашките пред термокамерите", казва Проф. Димитър Димитров пред БНТ

И на трите входа са монтирани термокамери, които мерят температурата на студентите. Ако някой от младежите има повишена температура, то той ще изчака отвън около десетина минути, докато от Университета се свържат със здравните власти. На ден в сградата влизат около 10 хиляди студенти.

"Разделихме входовете на вход и изход, така че да не се сместват потоците, някъде сме поставили специални заграждания, стрелки, да се движат от ляво, от дясно, изискването е в общите помещения, фоайетата и коридорите студените да са с маски", обяснява още той.

"От време на време има студенти без маски, но ако ги хване охраната им правят забележки", казва Славина Лазарова, Администрация на УНСС.

Обучението тук е хибридно- има и присъствени, и онлайн занимания. За да има по-малко студенти в Университета, при големите потоци една седмица на училище са студентите с четни факултативни номера, докато тези с нечетните следят от вкъщи онлайн лекцията. Другата седмица се сменят. По-малките групи пък, като магистрите, са присъствено на лекции и упражнения.

"Аз предпочитам онлайн, по-ефективно ми е на мен", споделя Надежда Десева, 4 курс, "Международни отношения".

В най-старото ни висше училище Софийският университет учебната година традиционно ще започне на 1 октомври. Тя ще бъде открита в Ботаническата градина, но само за студентите от първи курс.

Според заповед на ректора ще се проверява температурата на студентите на входовете на всички сгради, вътре ще има стикери за дистанция и двупосочно движение. Маски ще се носят както в общите помещения, така и в залите по време на час. Външни посетители няма да се допускат. А самото обучение - всеки факултет сам ще реши как точно ще го организира - присъствено или онлайн.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

Анонимен

преди 3 години

Дистанционното обучение е най-подходящо за повечето хуманитарни науки в настоящата ситуация.Уязвими са преподавателите, а не студентите. Част от онези лектори, които са сглупили да водят присъствени лекции ще се запознаят с коронавируса, защото младите им колеги ще идват на лекции след забавления в чалготеките на Студентски град. В тези пошли заведения е много вероятно да пипнат заразата и после да я пренесат в аудиториите.

16

да знаете

преди 3 години

''по-лесно се понасят опашките пред термокамерите''-Няма ли опашка, все едно не живееш в България!

15

Анонимен

преди 3 години

Не обвинявайте тези ,които се записват във ВУЗ-овете , всеки иска да постигне нещо- дали с връзки или честно все пак това са млади хора всеки с мечтите си виновни са едни ***..з..ни чичковци и лелки във ВУЗ ,които също не се знае как са стигнали до тази обществена длъжност заради заплатките си са готови на всякакви компромиси ..кой да се нагърби с трудната задачи да казва истината на младите - вие не сте за ВУЗ , а вие имате качества да станете истински специалист така че юруш на дипломите

fallback