Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Повечето училища имат дезинфектанти, но трябва да има спазване на дистанция-1,5 м. най-вече скупчване преди и след часа. Децата да не се смесват като потоци, а над 12 години се препоръчва децата да са с маски. Това заяви представителят на СЗО у нас доц. Михаил Околийски пред БНТ.

Според него безопасното училище предполага намирането на най-добрия интерес за децата и учителите, така че да не се загуби достъпът до качествено образование. Дистанционната форма да е в краен случай.

"Децата биха били по-уязвими към ранно сексуални контакти, алкохол, при стрес и при липса на контакти с връстниците си. От друга страна, загубата на рутина, като това да подготвяш раницата си за училище, изолира детето от околния свят", коментира Околийски.

Той изтъкна, че трябва да се прецени от училищното ръководство дали децата да носят маски по време на час, в зависимост от региона.

"Но най-вероятно няма да се носят в час, по-скоро от учители в напреднала възраст. Най-важното е да се предпазят децата с хронични заболявания, тежка форма на диабет", каза той.

Доц. Околийски изтъкна, че личният пример на родителите е най-важен и ако самите родители неглежират опасността от коронавирусната инфекция, детето ще последва примера им.

"Публикуват се безумия, че коронавируса идва от Сорос, от Бил Гейтс. Медии отразяват това като шок и бомба и хората биват натровени като нагласи и послания. Децата са само 7% от разпространителите на COVID-19, но са преносители. Затова предпоставката за втора вълна е по-скоро от подценяване на ситуацията, защото няма доказателства, че вирусът е по-опасен. В момента има едно формално спазване на п,авилата, хората носят маската на брадичката си, с готовност да я вдигнат, ако има проверка", каза той. Експертът изтъкна, че е добре максимално рано хората да се ваксинират против грип, за да се подпомогне борбата с коронавируса.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase