Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

За първи път след Втората световна война в училищата в България отново ще се изучава религия. Предметът е предпочитан при голяма част от децата между 1 и 4 клас.

Как ценностите и добрите нрави стават достъпни за учениците?

Повече от година Ани Господинова и Дафина Стойчева работят върху съдържанието на новите учебници по религия. Двете начални учителки са автори на текстовете по благонравие. 

"Религията не е онова страшно нещо, което плаши много хора за различни неща. Всъщност по този начин човек има възможност да достигне до добрия характер, който да го постави в добра позиция сред хората, с които живее", каза Ани Господинова.

Според Дафина Йовчева в обществото ни се забелязва дефицит на нравствени ценности, на добродетели.

"Видях една възможност, в която аз мога да дам своите способности и способностите да развия това нещо в децата", допълни тя пред Bulgaria ON AIR.

А посланията, записани в Библията, двете начални учителки успяват да пресъздадат на достъпен за децата език.

"Нашата цел беше тази, първокласникът като разгледа картинките да придобие яснота за това що е например щедрост, или що е грижа, или що е вяра. Много е трудно да се напише такъв учебник, защото това са много сериозни неща, но познавайки децата и работата сред тях ние знаем и изхождаме от техния практически опит", каза още Дафина Йовчева.

След като десетилетия такъв предмет липсва в учебната програма, сега интерес от изучаването на религията в клас проявяват както родителите, така и децата.

Вижте повече в репортажа на Михаела Карабельова.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

266

Учен

преди 3 години

Виждам, че повечето хора гледат на религията като нещо лошо и пагубно. Колко от вас са я изучавали и анализирали? Аз ще ви кажа - почти никой. Защото религията и науката могат да вървят ръка за ръка. Но повечето сте толкова чалга интелектуални, че като чуете за християнство и си представяте най-мрачните краски на католицизма от Средновековието. Силният човек е този който е информиран и е чел,чел и прави разлика между православие, католицизъм, протестанство и далечните късноантични ереси.

265

Инквизтор

преди 3 години

До 42И кое са глупости? Някога изучавали ли сте история на християнството и ритуалите му, едва ли. С изучаването на християнство се надявам хората да станат малко по-добри.

264

Анонимен

преди 3 години

Съгласен, стига да не се намесва Бог и измислените религии.

fallback