Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Само 7 на сто от домовете в България са енергийно ефективни, по данни на държавата. Останалите жилища трупат все по-високи битови сметки за отопление и се рушат.

Близо 704 000 са обитаваните жилищни сгради, чиято енергийна ефективност трябва да бъде подобрена през следващите години. Това показа анализ за състоянието на жилищния фонд у нас, изготвен по поръчка на регионалното министерство.

Според същия анализ, сред сградите с нужда от саниране, най-голям е броят на еднофамилните къщи - близо 650 000, блоковете са 55 000, сградите от семеен тип – 3 200, а общежитията - 500.

Oще по темата

Към момента, едва 7% от жилищата у нас, отговарят на съвременните изисквания за енергинйна ефективност. В това число попадат построените след 2010 г., както и сградите вече обновени по различните програми.

Основна пречка за санирането е фактът, че 60% от населението живее в многофамилни сгради, което при нужда от саниране, изисква съгласието на всички собственици. То, често не се дава, най-вече поради различни финансови възможности.

След изолацията и подменената дограма, блок в столичния квартал „Разсадника” вече втора година преминал в по-горен енергиен клас. Ремонтът продължил 6 месеца. Да се съберат, подготвят и предоставят всички необходими документи обаче, се оказало доста тежка задача продължила близо 5 години, обяснява домоуправителят инженер Оник Пилибоян пред Нова тв.

Изменения в закона за етажната собственост, нисколихвени кредити за собственици с ниски доходи и най-вече - обслужване на всички документи на едно гише. Това, според домоуправителя, трябва да се случи възможно най-скоро, за да не изгубят и други като него години само в подготвяне на документация.

700 000 са обитаваните жилищни сгради, които трябва да бъдат санирани. Препоръката е енергийната им ефективност да бъде подобрена, а до 10 години първите резултати да са вече налице. Реално, броя на тези сгради е 1 400 000, но голяма част от тях са от керпич, камък или дърво и са прекалено амортизирани, за да бъдат санирани.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

111

Анонимен

преди 4 години

Valeri, tova liato ste e tiho, tiho, tiho kraj kakao beach i koronovanite mu virusi....i nikoi nema da te obviniava za tihoto......:-)

110

Анонимен

преди 4 години

До Анонимен 101Преди 1989 никой не ровеше по кофите, а се изхвърляше много повече храна, която беше евтина и по магазините имаше всичко, което се произвеждаше в България, а тогава България произвеждаше многоТоз пък!?Ти тотално си се побъркал бе!В момента произвеждаме колкото 3 НРБ.Магазините бяха празни.ФАКТ!Е не бяха точно празни, имаше сол, захар, брашно, лютеница, компот и веро.

109

Анонимен

преди 4 години

Аз правих доста неща и в нас и при дъщерята и извода е, че евтиното отопление и вентилация е скъпо като първоначална инвестиция. Затова трябва да се смята за какъв период да се връщат тези първоначално изгубени пари. Примерно, ако купите печка за 15-20лв и горите ток по 80месечно, за една стая имате (5х80)+15-20лв=420лв сезон. Обаче хубав климатик е над 1000лв=>не се избива за една зима от ефективност. Същото е и с изолацията. Но където не се топли, неизбежно изстива след време, особено къща.

fallback