Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Миналата година по време на българското европредседателство заложихме изучаването на втори чужд от учениците и сме убедени, че това е необходимо за езиковото многообразие. Но само след десет години, ще има достатъчно добри устройства, които ще ни позволят да говорим на всички езици с всички хора.

Въпреки това комуникативните умения ще останат базови и основополагащи за всеки ученик, но в бъдеще заради взаимодействието с машини, базирани с изкуствения интелект, ще са важни също дигиталните умения, уменията в областта на моделирането и програмирането, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на форума "Конкурентоспособност 2030: Ключови компетентности за успех".

Тези умения трябва да се изучават от най-ранна възраст, като важни ще са също за учениците дигиталната креативност и критичното мислене, отбеляза министърът.

За да направим образованието ефективно, трябваше да променим не само учебните програми, но и изпитните програми, като това се случва.

Трябва обаче да се променят и методите на образование, учителите да се чувстват по-свободни и да направят обучението по-интерактивно, а всеки ученик да стане активен участник във всеки учебен час, отбеляза министър Вълчев.

Той припомни, че през последните години бяха направени промени във всички сегменти на образователната ни система, но предизвикателството е ефективно да се въведе компетентностният подход в училище.

Целта е учителите и училищата да използват иновативни методи, както и да има повече обмяна на добри практики и иновации между училищата, обясни министър Вълчев.

Евродепутатът Ева Майдел каза, че Министерството на образованието и науката работи много, за да стане образованието национален приоритет, но добави, че той трябва да бъде подкрепен и от обществото.

До 2030 г. всяко българско дете трябва да може да чете и да разбира това, което чете и да нямаме близо 40 процента функционална неграмотност. Всяко българско дете трябва да може да завърши и своето средно образование, заяви Ева Майдел.

Във форума участва и заметник-председателят на ЕК Юрки Катайнен.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Анонимен

преди 4 години

Само след десетина години щяло да има устройства, които щели да ни позволят да говорим на всички езици с всички хораПодозирам, че министърът ползва гугъл преводач и хал хабер си няма от чужди езици.А даже да ползва някакъв чужд език на някакво ниво,човек, за да говори, първо трябва да има какво да каже и да умее да го формулира с думи.Голям проблем на нашето образование е, че масово се зубри със запетаите, ползват се клишета и умения за изразяване имат не повече от 10 %.Умения за разбиране-5%

9

Кря кря

преди 4 години

Разлика от КРИТИЧНО ДО КРЕАТИВНО е светлинни години,първо научете смисъла на думите на красивия български език.....и тогава ,трябва това ,трябва онова,ами НАПРАВЕТЕ ГО....

8

Анонимен

преди 4 години

Какви ги плещи министъра? Какви са тези клишета, та за протест вече ще ни задържат 25 дни тоя бъбри за критично мислене! Смехурковци забравили се и откъснати от ежедневието.

fallback