Снимка: БулФото
fallback

Спорният текст на матурата по Български език и литература за седми клас беше науместен, но не беше грешен. Това каза пред bTV министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

Думите му са във връзка със спорната 17-та задача от изпита, чието условие е объркало учениците. В нея е даден текст, в който децата трябва да открият 14 грешки. Много от учениците обаче намират допълнителна грешка - изписването на "леснопреносима" - една или две думите са, когато се отнася за бутилка.

Oще по темата

"Условието на задачата е да се открият 14 правописни грешки, без това спорно словосъчетание те са 14. Ако ученик е отбелязал, че това е грешка - той също получава точка. Текстът е неуместен, не сме застраховани от такива случаи. Много е малък броя на експертите, които гледат изпитните материали заради тайната на теста. Продобряваме организацията, но е пропуснато", обясни Вълчев.

Самият министър каза, че би написъл думата "леснопреносим" слято като добави, че правописния речник допуска и разделното й писане.

Красимир Вълчев коментира и слабите резултати на матурата по БЕЛ на учениците, завършващи 12 клас.

"Виждаме, че учениците трудно осмислят текстове. Увеличава се броят на учениците, които не могат да интерпретират текст, което означава, че могат да четат, но не осмислят. Всички промени, които правим са насочени към това - функционална грамотност", заяви той.

По думите му, по-ниските оценки на матурата по Английски език в 12 клас се дължат на труден изпитен вариант. Той уточни, че не се е стигнало до преразглеждане на задачите, защото не е имало грешки.

Просветният министър не пропусна и висшето образование, като каза, че от 4 години държавното финансиране в университетите намалява - от 58 хил. души до 43 хил. души.

"Правим преструктуриране - увеличаваме приема на инженерно-техническите направления и намаляваме педагогическите, например. Тези професии, които изискват инженерно образование ще бъдат с най-висок ръст на доходите, защото ще има най-голям недостиг на кадри", каза Вълчев .

Той добави, че предстои изграждането на Европейски университетски мрежи, с което се целяло спирането на "изтичането на мозъци" в чужбина.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

21

ОЛЕЛЕ

преди 4 години

В горния текст пише, че в теста според съставителите има 14 грешки. А колко са допуснатите грешки в материала на Днес - пропуснати запетаи, липса на пълен член, правописни грешки, неуместно използване на главни букви?!?! За грешките в читателските коментари пък съвсем не си струва да се говори. Значи 15-годишните са неграмотни, а ние - не?! Много станаха онези, които си въобразяват, че имат право да коментират грамотността на децата, но очевидно не осъзнават собствената си неграмотност.

20

Анонимен

преди 4 години

I kak gi pusnahte s vulgarski diplomi po smiagane tesi 240 diputati, deto 17 godini vzemali korupcionni pari subsidii, harchili bezotchetno parite na rabotodatelite si, a ne znaeli da smiatat, che ne sa tehni, ami sa chujdi tesi pari, ei ot koia gora sa vi fanali?! Za besilkite se sichki v komplekt...

19

Анонимен

преди 4 години

До 16Грамитния, а как се пише в ед. число. Май си научил само това.

fallback