Снимка: МОН
fallback

Какво е качеството на образованието ни и адекватни ли са тестовете за четвъртокласниците? Темата в студиото на "България сутрин" коментираха учителят по български език и литература Цецка Петрова и основателят на онлайн платформата с видео уроци за училище "Уча.се" Дарин Маджаров.

От "малките матури": Лъвът - подъл, лисицата - хитра. Кого избираш за приятел?

Прочети още на: https://www.dnes.bg/obrazovanie/2019/05/10/ot-malkite-maturi-lyvyt-podyl-lisicata-hitra-kogo-izbirash-za-priiatel.409879
 

От "малките матури": Лъвът - подъл, лисицата - хитра. Кого избираш за приятел?

Петрова коментира матурата по БЕЛ за 4 клас, в който на децата беше зададен текст и въпроси към него. "Ние, които подготвяме децата за изпитите, разбираме, че предложеният вариант не е четене с разбиране, а четене с неразбиране. Думите, че училището работи с иновативни методи и така, че децата да мислят, са само претенции. На практика виждаме едно жалко доктринерство, каквото българското образование е търпяло винаги, и продуктът неграмотност не изненадва никого. Той вече е безспорен факт", посочи Петрова относно "малките матури" за четвъртокласниците.

Има други два въпроса - първо, дали средата на неграмотност е предварително моделирана и от кого, и то с толкова пари на българския данъкоплатец, защото "в българското училище има оборот на страшно много пари".

И, второ, дали това е една среда без управление, оставена на автопилот. По думите й години наред никой няма желание да промени нещата.

Според нея да се констатира един факт, като този за неграмотността, е начало на промяна, но след това са нужни  много други стъпки. Тя допълни, че задължителните промени, които трябва да се направят в българското образование, са дисциплиниране на процеса и коректни изпити, включващи само изучения материал.

"Ако в семейството няма ценностите да се развиваш и да учиш, в училище каквото и да кажат, каквито и изпити да дадат, ефектът ще е минимален. В училище материалът трябва да се преподава с ентусиазъм, да се показват практични неща", допълни Маджаров.

Той поясни пред Bulgaria ON AIR, че видеата в онлайн платформата "Уча.се" са направени разбираемо, интересно и непретенциозно, което помага на учениците да разберат по-лесно материала.

Цецка Петрова е на мнение, че изучаването на родния език е общонационална отговорност и призова форматът на изпитите да бъде променен.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

108

Анонимен

преди 4 години

До Несъгласен 107Една адекватно действаща държавна институция е в състояние да преобрази български или ромски кроманьонци без никакви нечовешки усилия. Едно от основните условия за това е да няма кроманьонски представители в управлението на тези институции което за момента, за жалост, е невъзможно. Българо-кроманьонският ген е във всяка сфера на институциите ни както и в бита. Лоша прогноза.

107

Несъгласен с 97

преди 4 години

До Анонимен 97Как така, ромите нямали вина? Значи е нужна сурова репресия, за да се държат човешки и след като такава репресия не се упражнява върху тях, те нямат вина за това, че се държат като ск..о..то..ве?Извинявай, но ако някое същество има такъв тип поведение, неговото място е в зоопарка, а не сред хората с права, равни на техните (де юре), но де факто - с повече права!

106

Lan

преди 4 години

Хейтър, между другото и аз не харесвам наивистичния селски битовизъм, но така по-лесно се разбира цяла епоха от българската история. Пък и би трябвало това да е по-лесно за разбиране и четене...не се иска много дълбоко замисляне или анализ. НЕ и за нашите ученици, това висшата математика ряпа да яде :). Има и български автори, за които ме е яд, че ги няма в учебниците - Яна Язова например...но това е тема на мнооого дълъг разговор.

fallback