Снимка: архив, Ройтерс
fallback

Правителството одобри 17 национални програми за развитие на образованието през 2019 година. За изпълнението им в държавния бюджет са осигурени 76 млн. лв. лева.

Четири от програмите са изцяло нови - "Заедно в грижата за ученика", "Мотивирани учители", "ИТ бизнесът преподава", "Иновации в действие".

Чрез "ИТ бизнесът преподава", която има бюджет от 1 000 000 лева, представители на технологични фирми ще организират семинари за учениците от 1. до 10. клас. Предвижда се в гимназиалната степен представители на бизнеса да преподават съвместно с учителите, както и да се даде възможност на учителите да опреснят и надградят знанията си чрез краткосрочни стажове и участие в проекти на ИТ фирми.

Повече средства се предвидени по НП "Ученически олимпиади и състезания" за подготовка на децата и за провеждане на състезания - 3 200 000 лева. Програмата ще позволи вече и преподаватели от висшите училища и БАН, както и други специалисти да бъдат привличани за подготовка на учениците. Ще се финансира и ново национално състезание по финансова математика.

Националната програма "Иновации в действие" с бюджет от 1 572 600 лв. се създава, за да обменят училищата иновативни практики на място. Планира се да се включат до 580 училища.

Национална програма "Мотивирани учители" с бюджет от 1 700 000 лева е насочена към кадрово осигуряване с педагогически специалисти по математика, физика и астрономия, информатика и информационни технологии на училища в райони със специфични условия.

Програмата "Заедно в грижата за ученика" е свързана със системно проследяване на личните постижения на учениците, чрез успеха им по всички предмети.

По програмата за десегрегация ще се съфинансират общински проекти за подобряване на условията за достъп до качествено образование на деца и ученици - транспортни разходи, работа с родители и други дейности, предложени от общините. Ще се финансира и осигуряването на учебни пособия и материали и включването на образователни медиатори.

Увеличен е обхватът и бюджетът на модул "Културните институции като образователна среда" по програма "Осигуряване на съвременна образователна среда" - от 100 000 лева на 250 000 лева. Освен в музеи, училищата ще могат да провеждат уроци в художествени галерии. Учениците ще могат да посещават театрални и музикални постановки.

За Центровете за специална образователна подкрепа са предвидени 1 600 000 лева за закупуване на специализирани уреди, дидактически средства, за терапевтична и рехабилитационна дейност на децата.

Детските градини ще имат възможност да кандидатстват по програма "Успяваме заедно" за изграждане на подкрепяща, интерактивна среда, за работа със семейната общност и др.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

21

Анонимен

преди 5 години

До АнонименПропуските са от самите си фирми умишлено или не :)- А за теоретични по фирмите ги гонят за срокове и пари и нямат време...

20

Анонимен

преди 5 години

До Анонимен 19Важно е да се знаят принципите на тези неща (не толкова конкретната имплементация). Те се учат от дебелите книги, там пише например какво е кооперативен и приемптив мултитаскинг, какво е краен автомат, какви фази има един опростен пайплайн на процесора. Лапетиите знаят само как да тракат по клавиатурите в някоя интегрирана среда и пишат *** код с много пропуски в логиката и сигурността.

19

Анонимен

преди 5 години

До Анонимен 16И как ще разбереш като Майкрософт, Интел и ЦРУ крият всичко.

fallback