Снимка: архив Reuters
fallback

Преминаването към едносменен режим е добро, задължително от гледна точка на добрата учебна среда, но е скъпа цел, призна министърът на образоването и науката Красимир Вълчев.

По думите му крайният срок 2021 година за въвеждане на едносменен режим на обучение е нереалистичен, тъй като трябва да се осигурят средства, да се намерят терени за построяването на нови училища и тяхното влизане в експлоатация.

"Беше ясно още през 2016 година, че този срок е нереалистичен. Ние имаме над 70 общини, които имат училища, обучаващи се на две смени, като в половината от тях имаме една сграда или две или едно училища, които са на едносменен режим, т.е. проблемът е само с една сграда.

Срокът за тях може да бъде по-малък. Имаме общини, които са били на двусменен режим преди две години, когато започна този процес, и вече изцяло са преминали на едносменен режим. Община Кюстендил е една от тях, но тя е имала само две училища и възможност за преструктуриране на материалната база", каза министърът.

По думите му в най-големите градове е реалистично да се говори за срок от 9-10 години. Провеждани са разговори с кметовете на общините София, Пловдив, Варна и Бургас, като се е стигнало до заключението, че трябва да се построят нови училища или да се достроят съществуващите такива, допълни Вълчев, цитиран от "Фокус".

"В София, в южните квартали, не са строени училища от десетилетия, а има много хора, които са се заселили. Варна и Бургас имат по 30 училища, които са на двусменен режим, а Пловдив - 25. Преминаването на двусменен режим включва както строеж на нови училища, така и дострояване на съществуващи училища, така и намаляване на приема и по-равномерно разпределение на учениците между съществуващи сграден фонд и оптимизиране на ползване на мрежата. Някъде имаме излишък на база в професионални гимназии и недостиг в неспециализирани, общи училища", каза още Вълчев.

Според него с въвеждането на принципа на близост от миналата година в приема за първи клас е констатирано, че разпределението на децата между съществуващи училища е по-равномерно тази година.

"Това помага за преминаването на едносменен режим. На двусменен режим са най-търсените училища. Утвърдих промени в Наредба 10, с която се регламентира приемът за първи клас. Една от тези промени е общините да имат възможност да съгласуват приема в първи клас, когато училището е на двусменен режим и не е осигурена целодневна организация. В никакъв случай не говорим за рязко намаляване на приема в едно или друго училище, а за поетапно намаление, което ще осигури преминаването на едносменен режим", обясни още Вълчев.

Редица училища са започнали такъв процес от миналата година, обясни министърът, който участва в Съвета на ректорите в Университета по хранителни технологии в Пловдив.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

э23

преди 5 години

То поетапното намаление се случва по естествен начин - просто децата намаляват.

16

Анонимен

преди 5 години

До Питам МОНами радвайте се на 40 минутен час!

15

Питам МОН

преди 5 години

А Ако в една сграда се помещават 2 гимназии, които учат в две различни смени, какво ще прави МОН? В моя град е така. Едната е математическа, а другата с хуманитарни науки.

fallback