Снимка: БТА
fallback

В семействата на необразованите родители няма детски книжки, образователни материали и няма култура на уважение към образованието. На входа на образователната система децата от тези семейства са натрупали толкова дефицити, че образователните институции не успяват да ги компенсират и те отпадат рано от училище, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на дискусията "Образование и демография".

Той отбеляза, че у нас "коефициентът на възпроизводство на майки с образование по-ниско от основното е 3,5 пъти по-висок от този на останалите, като това се отнася не само до броя на децата, но и до по-ранните раждания".

Само за 20-30 години България е преобразена демографски в по-голямата част от територията си и по-нататъшното развитие на спиралата на демографията на необразованите е една от най-големите заплахи за съхраняване на страната и нацията, коментира министър Вълчев.

Той заяви, че в страна без образовани хора няма работещи институции, икономика, гражданско общество и нормална житейска среда.

Министърът каза, че всички данни показвали, че "необразованите момичета раждат по-рано и повече деца".

Според Вълчев "бъдещето на България не зависи толкова от това дали ще сме страна с по-голямо или с по-малко население, а дали ще сме страна с образовано, или с необразовано население".

Демографията на необразованите провокира и емиграция на образованите българи, каза министър Вълчев и отбеляза, че занапред образованите ще искат "да избягат от средата, в която преобладават необразованите".

90% от ромите са с образование по-ниско от средното, но не е коректно да слагаме знак за равенство между необразованите и ромите, заяви Вълчев. По думите му рецептата за прекъсване на спиралата на неграмотност е сложна, но от гледна точка на образованието тя се изразява в "задължително образоване и в мотивирани учители", като това е заложено в управленската програма на правителството.

"Непосещаването на училище и детска градина в задължителна училищна възраст трябва да се счита за равносилно на престъпление", заяви министър Вълчев. Той отбеляза, че образованието на децата до 16-годишна възраст е конституционно задължение и неизпълнението му дава морално право на държавата да използва инструменти на принуда и да обвърже социални и други права с това задължение.

Според министъра основният фактор за непосещаване на училище е културният, или отношението на семействата към образованието. Ранното отпадане на децата от училище или средните им образователни резултати зависят от образователния статус на родителите, от социалната и регионалната среда, както и от майчиния език на учениците, каза министър Вълчев, цитиран от БТА. Той коментира, че намаляването на дела на преждевременно отпадналите деца и ученици е единственият индикатор, по който ЕС мери напредъка в училищното образование.

По думите му учителите са най-важният фактор за задържането на децата в училище и затова в педагогическо образование трябва да се включват учениците с по-добри резултати в края на средното образование.

"Ако днес по-слабите ученици стават учители, в бъдеще всички ученици ще имат по-слаби образователни резултати, и всички специалисти и професии ще бъдат захранени с по-слабо образовани кадри", коментира министърът.

По думите му, за да станат повече добри ученици учители, "трябва да има чувствително увеличаване на възнагражденията и поддържане на средната учителска заплата над 120 процента от средната за страната".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

33

Анонимен

преди 6 години

А на образованите хора с купени дипломи кастови хамелеони ли да викаме?

32

РОДИТЕЛ

преди 6 години

Правилно ! Увеличете заплатите и на останалата част от работещите хора в България , за да можем да си позволим свястно образование на децата си . Племенника ми замина след гимназия да работи в Германия, за да може след няколко години да се върне и да учи за висше по специалността, която иска. Или вие само с интеграцията на ромите сте заети или сте слепи ? Трябва ли да слушам обидите ви неоснователни ? Трябва ли и ние да бием, нечии деца за да получим достойни заплати ? Отговорете г-н министър ?

31

До г-н Вълчев

преди 6 години

Вие сте срам за България ! Кой родител не желае да си обучи детето , стига да има ресурса да го направи , защото не всички деца ще имат късмета да са деца на учители. Знаете ли , че има хора , които работят за по 400 до максимум 700 лева заплата , а са три или четиричленно семейство + един или двама пенсионери с мизерна пенсия, която не стига и за лекарства. Колко пари му трябва на едно такова семейство за да обучи децата си някой сметна ли изобщо? При тази безработица, дали работят пък и двама?

fallback