Снимка: МОН
fallback

113 400 преподаватели и непедагогически персонал са получили обещаното увеличение на заплатите към края на март 2017 г.

Минималната заплата, договорена с анекс към колективния трудов договор от 2016 година, е 660 лева.  Старши учител и старши възпитател трябва да получават най-малко 688 лв., а главен учител и главен възпитател – 726 лв.

За директори на училища, детски градини и обслужващи звена договорената минимална сума е 825 лв., а за заместник-директор – 770 лв.

Oще по темата

Повишения са били изплатени в 2438 училища и центрове за подкрепа на личностното развитие, както и в 1522 детски градини. Данните бяха изнесени от заместник-министъра на образованието и науката Мария Гайдарова на заседание на отрасловия съвет в МОН.

23 019 педагози в училищата са получили увеличение до минимално договорените в Колективния трудов договор заплати за педагогически специалисти. Това прави малко над 35 на сто от всички преподаватели.

Повишение над минималните заплати са взели 63% или 41 007 учители. Увеличения са изплатени и на 17 442 служители от непедагогическия персонал.

40 училища са увеличили основната заплата на учителите си под 8%. Едва 23 училища не са вдигнали възнагражденията. Това е малко под 1% от всички учебни заведения. Общо 355 учители са останали със старите си заплати.

16 349 са работещите в 1768 детски градини. 10 129 от тях са получили увеличение до договорените минимални заплати за педагогически специалисти. Преподавателите в детски заведения с повишение над минималните възнаграждения за педагози са 4781. Увеличение има също за 16 021 души непедагогически персонал.

Основните заплати в 54 детски градини са вдигнати с под 8%. 6% от педагогическия персонал в детските градини не е получил увеличение. Това са 981 учители в 246 градини, които са предимно малки - с една-две групи.

В някои училища администрацията е получила по-голямо повишение, отколкото учителите, стана ясно на заседанието на отрасловия съвет. Заместник-министър Мария Гайдарова обеща проверки по всички сигнали, които постъпят в МОН. Ще бъдат проверени и училищата, в които възнагражденията не са увеличени. Целта е да се установят причините за това.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

115

Инженер

преди 6 години

От 1 до 12 клас съм учил в две училища и мога да кажа, че положението беше еднакво - няма учител който да работи по 8 часа ВСЕКИ ДЕН.Някои имат часове само 3 дена в седмицата и то по 4-5 часа...и после искат 1к заплати...еми няма как да стане.Да не говорим, че ходят там тяхното преподаване е отбиване на номера.Играене на Counter Strike във всеки час по Информатика..класика.И после този преподавател ще иска 1к заплата..хаха.Че той на практика никаква работа не извършва.Това са 70% от учителите!!!

114

мунчо

преди 7 години

До Бивш хамалинЯ не сакам да съм добре- я сакам на Вуте да му е зле!

113

oki

преди 7 години

dneskashnite bg uchiteli sa na rabota v uk, france, italy, usa, germany, slovenia, slovakia, sweden, holand, norwegen, spain, malta, morocco, tunis, qatar, turkiye, ellada, dubai, hongkong, japan, russia, cypros, polska, austria, australia, romania...v bg sa prazni i pusti uchilistata...

fallback