Снимка: архив, Булфото
fallback

Започва приемът на документи за бъдещите първокласници. В столицата това ще става по нови критерии, гласувани от общината в края на февруари.

Водещ критерий е адресната регистрация. Най-много точки ще се дават за родител със съвпадащ постоянен и настоящ адрес в непосредствена близост до училището. На второ място само за настоящ адрес, а на трето – ако родителят живее в същия район.

При приема на най-малките ученици ще има и социални, и допълнителни критерии според нуждите на училището и на децата.

Допълнителни точки ще се дават и ако детето има брат или сестра, обучаващи се в същото училище, както и адрес на месторабота на един от двамата родители в административния район на училището.

И въпреки новите критерии, среднощна опашка от родители се образува пред столичното 133-то училище, където загрижени майки изчакаха търпеливо до 8.30 сутринта, за да са сред първите, записали децата си.

Родителите се притесняват, че отделните училища все пак имат право да добавят свои критерии към тези на общината и поредният номер на записване може да се окаже от значение.

Това можело да стане в случаите, когато няколко деца имат еднакъв резултат и тогава се гледа поредността на записване, изрази опасенията си пред Bulgaria ON AIR една от чакащите пред школото майки.

Тя разказа, че е дошла пред училището в 7 часа вечерта предния ден и вече е била десетата чакаща.

Резултатите на първо класиране от приема ще станат ясни на 2 юни, а крайният срок за подаване на документи е 19 май.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Анонимен

преди 7 години

Традициите са хубаво и похвално нещо, когато става дума за университет и професия, но чак за първи клас! Освен това, ако записваш детето си в най- близкото училище и ти също ск учил в него, значи вероятно си натресъл семейството си в дома на родителите си, а това е нездравословно.

13

Анонимен

преди 7 години

"правото" е подменено с "право да кандидатсваш" и "право да те оценят"До 9 клас (16 г.) не трябва да има никакви задължителни класирания и местения. Времето за всякакви подготовки за изпити и изпити изяжда от времето за работа с децата които не би трябвало да кандидатсват (80%). А оценката за работата на кмета е дали е осигурил това.

12

Анонимен

преди 7 години

В проспериращите държави държави на традициите и там имат потомствен готвач, потомствен стругар, потомствен градинар и т.н. Разликата с България е, че селяните в България не искат да са потомствени селяни, а искат да се наместят някъде на другаде в града, а нямат това предимство родителите им да са правили същото, което те искат и веднага включват целия боен арсенал на селянина - арогантност, наглост, простотия, присмех и т.н., което си личи, ама те не го осъзнават.

fallback